Easy Mushroom Risotto / Jednoduché hríbkové rizoto

Easy Mushroom Risotto / Jednoduché hríbkové rizoto

I think that I have made it pretty clear now that easy recipes are my thing. Easy, healthy and yummy. Of course one thing is pretty hard to define and that is the healthy part of the recipes. I do not know if you have noticed but it changes pretty fast, what is healthy today was not healthy yesterday and vice versa. Sometimes, a lot of times, I am confused what is healthy or better to say what should be healthy according to society and what is not.

The ratio in which we should consume vegetables, fruit, fat and carbohydrates changes so much, one day it is different than the other, and it also changes from country to country, from one health institution to the other. The list of so called “super-foods” changes as well and every time I read a new post about what is the new “super-food” I think if it really is true or someone just needs to increase the merchant-ability of that particular food.

“What I do is I go with my gut.” I think that everything is all right in moderation. I am trying to eat different foods, vegetables, fruit, meat, fish, milk and cheese. Once or twice a week I have whole grain bread or bun, but there are weeks I do not have any, all depends what my body asks for. The only think I am minimizing is processed food. 90% of foods I buy are not processed. The rest 10% are things like occasionally using ketchup or mayonnaise, things like mustard or once in a while a spoon of Nutella or some cookie or corn tortillas.

With that said I am not going to babble anymore but get to the point of this post and that is to share with you my favorite delicious and creamy risotto recipe. And the best part with this recipe is that you do not need to measure how much water and rice to put into the pot so that you make a perfect rice because this risotto must be creamy so you do need to worry about the water to rice ratio 🙂

What are you going to need:

 • rice
 • spring onion
 • oyester mushroom or any other mushroom of your liking
 • celery
 • capers
 • salt
 • black pepper
 • turmeric
 • Parmesan
 • olive oil
 • butter
 • hard cheese

Let´s get to the magic making, I mean cooking:

 1. Wash the rice properly. Put a pan on a high heat. Use higher pan with a cover. Put a bit of oil olive on the pan and add the rice.
 2. In a kettle boil water and meanwhile saute the rice on the pan adding salt and turmeric. Pour the boiling water into the pan so that the rice is covered completely and reduce heat on medium to low and cover the pot so that the rice can cook properly.
 3. Wash the mushrooms and cut them into small pieces. Wash the celery and cut it into small pieces as well. Cut your spring onion.
 4. In another small pan put some olive oil and for a few minutes cook the mushrooms with a bit of salt, pepper and capers.
 5. Occasionally check on your rice, give it a good stir and add more water if needed. I am using brown rice and it takes a bit longer to be cooked.
 6. After some 30 minutes of cooking it starts to get soft and that is the time to add the celery together with onion into the pan and a spoon of butter.
 7. When adding the butter the consistency starts to get creamy not watery. Add more butter if you feel that it is not yet creamy enough.
 8. Put the mushroom mixture into the pan and grate a bit of regular hard cheese to give it even more creamy consistency. Grate also some Parmesan to add more flavor.
 9. Serve the risotto in a bowl or plate with some more Parmesan on top.

Do not forget to enjoy your food and make it a beautiful occasion, maybe light a candle and pour yourself a glass of wine….


Myslím, že je Vám už všetkým celkom jasné že jednoduché recepty sú niečo čo je mi blízke. Jednoduché, zdravé a chutné. Akurát že jednu vec je celkom ťažké definovať a to je zdravosť receptu. Neviem či ste si to všimli ale čo je zdravé a čo nie sa mení veľmi rýchlo, to čo je zdravé dnes nebolo zdravé včera a naopak. Niekedy, teda skôr celkom často, som z toho zmetená, čo je vlastne zdravé respektíve čo by podľa spoločnosti malo byť zdravé a čo nie.

Miera v ktorej by sme mali jesť zeleninu, ovocie, tuky a sacharidy sa veľmi mení, raz to je tak a raz onak, mení sa to z jednej krajiny do druhej, z jednej zdravotníckej organizácie k tej druhej. Zoznam tzv “super-potravín” sa tiež stále mení a každý raz keď čítam nový článok o tom čo je tentoraz “super-potravinou” tak si hovorím či to naozaj tak aj je alebo len niekto potrebuje zvýšiť predajnosť tej danej potraviny. 

“Ja sa riadim čo mi našepkáva moje telo.” Myslím si, že všetko je dobré ale s mierou. Snažím sa jesť rôzne potraviny, zeleninu, ovocie, mäso, ryby, mlieko a syry. Jeden alebo dva krát v týždni si dám celozrnný chlebík alebo bagetku, ale sú týždne kedy si nedám žiaden, všetko to záleží na tom, čo si moje telo vypýta. Jediné čo v jedálničku minimalizujem sú spracované potraviny. 90% potravín ktoré kupujem sú nespracované. Zbytok asi 10% tvoria potraviny ako napríklad kečup či majonéza, horčica alebo z času na čas lyžicka Nutelly či kukuričné tortilla lupienky a placky.

Ale dosť bolo bľabotania a idem k veci celého tohto článku a to že chcem s Vami zdieľať recept na moje obľúbené lahodné krémové rizoto. A najlepšie na tomto recepte je že nemusíte sa zaoberať meraním pomeru vody a ryže aby ste uvarili dokonalú ryžu lebo toto rizoto musí byť krémové a tak žiadne starosti s odmerkami 🙂

Čo budete potrebovať:

 • ryža
 • jarná cibuľka
 • čerstva hliva ustricová alebo iné hríby podľa chuti
 • stopkový zeler
 • kapary
 • soľ
 • čierne korenie
 • kurkuma
 • Parmezán
 • olivový olej
 • maslo
 • tvrdý syr

A poďme čarovať, teda variť:

 1. Poriadne umyte ryžu. Na vyššiu panvicu s pokrývkou dajte trošku olivového oleja a zapnite sporák na najvyššiu teplotu. Dajte umytú a odkvapkanú ryžu na panvicu. 
 2. V kanvici zohrejte vodu a zatiaľ nechajte ryžu aby sa jemne opražila. Pridajte do nej soľ a kurkumu. Vylejte do panvice vriacu vodu tak aby bola ryža úplne zakrytá, stiahnite teplotu na strednú až nižšiu a prikryte panvicu aby sa ryža varila. 
 3. Očistite hríby a nakrájajte ich na malé kúsky. Očistite taktiež stopkový zeler a jarnú cibuľku a nakrájajte ich na kúsky.
 4. Na druhej malej panvičke zahrejte olivový olej a opečte hríby s troškou soli, korenia a kaparami.
 5. Priebežne kontrolujte ryžu, zamiešajte a pridajte vodu ak je potreba. Ja používam hnedú ryžu a ta sa varí o niečo dlhšie ako tá klasická.
 6. Asi po pol hodine varenia respektíve keď ryža začne mäknúť pridajte do panvice nakrájaný zeler a cibuľku a taktiež za lyžicu masla. 
 7. Keď pridáte maslo tak konzistencia ryže začne byť miesto vodnatej pekne krémová. Pridajte viac masla ak rizoto nie je dostatočne krémové. 
 8. Pridajte do panvice opražené hríbiky a nastrúhajte trošku tvrdého syru aby ste dosiahli ešte krémovejšie rizoto. Taktiež nastrúhajte trošku parmezánu pre výraznejšiu chuť jedla. 
 9. Rizoto servírujte v miske alebo na tanieri a posypte na dozdobenie ešte hoblinami Parmezánu. 

 

Nezabudnite si jedlo vychutnávať a urobiť z každého stolovania takú malú oslavu, zapáľte si k tomu sviečku a nalejte si pohárik vína……..

Follow:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.