Autumn Apple Galette / Jesenná jablková Galette

Autumn Apple Galette / Jesenná jablková Galette

For me Autumn means beautiful colors, fresh air and soft sun. But it also means being cuddled under soft blanket with a cup of hot tea and watching the rain and strong wind outside, while feeling lucky being in the comfort of my home. And the one smell and taste I love during Autumn days is the smell and taste of apples from our garden.

Every year I help my grandparents to harvest the apples. And they have a lot of apple trees, different varieties, sweet, savory and all delicious.

What I love to cook from them, on those cold rainy days, is hot apple compote. There is nothing more comforting for me, on a rainy day, than the smell of cinnamon, clove and apples. Hot apple compote is pretty easy recipe I learned from my mum and grandma. You just need a pot with water, peeled apples cut into wedges, a bit of cinnamon, cloves and some cane sugar. Cook everything together on a medium heat until the apples are soft. I always eat it from a big (the biggest) mug while it´s still hot.

But as always I am not sticking to the theme I wanted to talk about today. Never mind, now you will get two great recipes out of this post.

So today I want to share with you a very easy pie recipe. My Autumn Apple Galette recipe. As I wrote many times, I am not very good at baking, that is why I shared with you, a while ago, how to make healthy and yet pretty “sofisticated” and very easy mug cake.

Now you are probably surprised, that I, the one who wrote that I am not any good at baking, am sharing a pie recipe? Well indeed I am. And the reason is that, for a few weeks now, every Sunday, I am trying to bake and cook recipes I saw on TV, or in some cookbook or in a magazine or on internet. But as usual I am not following the recipe but instead I am trying to make it my own, change it so that it is easier and healthier for those who want easier and healthier recipes, for those who does not want to spend too much time in the kitchen yet prepare for themselves and their loved ones delicious meals.

So if you are in a mood for something sweet and yummy to serve on a rainy Sunday afternoon continue reading and prepare your apron, because you are going to love this apple treat.

What will you need for the dough:

 • 1 and 1/2 cup of flour (I use spelt flour)
 • approximately 100 g of cold cubed butter
 • 4 spoons of cane sugar (or more or less as you wish, make it as sweet as you like)
 • 1-2 spoons of water
 • tiny pinch of salt
 • one whole egg
 • one yolk

Filling:

 • 2 grated apples, 2 whole apples cut into slices
 • cinnamon
 • cane sugar
 • walnuts
 • egg white
 • butter

Now let´s bake:

 1. Mix together the flour with a pinch of salt and sugar. Add cold butter cut into small pieces and mix it with your hands so that you have this buttery flour crumbs and then add the wet ingredients, that is one whole egg and one yolk and 1-2 spoons of water if needed. Do not over process the dough just mix the ingredients together to form a ball and put it into a plastic wrap so that you can let it chill in a fridge for one hour.
 2. While the dough is resting peacefully in the fridge peel and grate two apples. Another two apples you should just wash properly and without peeling cut into slices. Chop some nuts. When it comes to apples I always combine them with walnuts.
 3. After an hour take the dough from the fridge and put it on a piece of parchment. The same time heat the oven to 180 C and arrange the rack in the middle of the oven. Cover the dough with another parchment and roll it into a round approximately 0,3 cm thin.
 4. Using the parchment move the dough on the baking sheet. You can now toss the upper parchment.
 5. Leaving some 3 cm border put the grated apples on the dough first and then arrange the slices on top. Drizzle with cinnamon, sugar and nuts.
 6. Fold the rim of the dough up and over the filling. Beet the egg white and brush the crust with it properly. Sprinkle the crust with cane sugar and some more nuts. Put a few butter cubes on the filling. Or you can melt the butter and pour it on the filling of the pie.
 7. Bake for 35 to 45 minutes. The crust should be deep golden brown.
 8. Let it cool a bit and serve as it is or with some home made whipped cream.

Other tips:

 • Galette is best eaten the day it is baked.
 • Before putting the filling on the dough you can brush the dough with some jam to add even more fruity flavors and also it will leave the pie being a bit more moist and less dry.
 • After baking the Galette you can make a glaze by mixing jam with a bit of water and brush the fruit to add more moisture.

Enjoy your sweet moment!


Jeseň je pre mňa obdobím plným úžasných farieb, čerstvého vzduchu a jemného slniečka. Ale tiež je to čas teplej dečky a horúceho čaju, zatiaľ čo za oknom leje a fučí, človek sa cíti šťastný že je zabalený v deke v pohodlí vlastného domova. Vôňa a chuť ktorú v tomto období priamo zbožňuje je vôňa a chuť jabĺk z našej záhradky.

Každý rok pomáham starým rodičom pozbierať ich úrodu jabĺk. A veru majú veľa stromov, rôzne odrody, sladké aj kyslé a všetky veľmi chutné. 

A práve v tie sychravé dni naozaj milujem uvariť si z nich teplý jablkový kompót. Pre mňa neexistuje nič  viac upokojujúce ako vôňa škorice, hrebíčkov a jabĺk, keď je vonku daždivo a škaredo. Teplý jablkový kompót je naozaj jednoduchý recept ktorý som sa naučila od mami a babičky. Treba Vám iba hrniec s vodou, olúpané jablká nakrájané na mesiačiky, trošku škorice, hrebíčkov a trstinového cukru. Všetko spolu treba variť na miernom ohni kým nebudú jablká mäkké. Vždy kompótik papám ešte horúci z toho najväčšieho hrnčeka. 

Ale ako vždy nedržím sa toho o čom som tu chcela písať. Nevadí, takto budete z jedného článku mať až dva skvelé recepty. 

Takže čo chcem s Vami dnes zdielať je jednoduchý recept na koláč. A to na jesennú jablkovú Galette. Už som veľakrát písala, že nie som zrovna dobrá v pečení, preto som napísala a zdieľala môj recept ako urobiť zdravý a pritom celkom “sofistikovaný” jednoduchý hrnčekový koláčik.

Teraz sa ale asi možno čudujete, že ja, tá čo písala že nezvláda pečenie ide zdielať recept na koláč? Nuž veru áno idem. A dôvodom je že už pár týždňov, každú nedeľu, sa snažím upiecť a uvariť nejaký recept ktorý som videla v telke, čítala v nejakej kuchárskej knihe, v časopise či na internete. Ale ako vždy nejdem podľa receptu ktorý nájdem ale snažím sa ho zmeniť, tak aby bol jednoduchší a zdravší pre tých čo chcú pripravovať jednoduché a zdravšie recepty, pre tých čo nechcú tráviť v kuchyni moc času, ale stále chcú pre seba a svojich blízkych pripraviť chutné jedlá.

Takže ak máte náladu na niečo sladučké a chutné čo by ste si v daždivé nedeľné poobedie upiekli tak potom pokračujte v čítaní a zoberte si zásteru, lebo túto jablkovú mlsôtku si zamilujete. 

Čo budete potrebovať na cesto:

 • 1 a pol hrnčeka múky (ja používam zvyčajne špaldovú)
 • približne 100 g studeného masla
 • 4 lyžice trstinového cukru (alebo viac alebo menej, podľa toho ako sladké cesto chcete)
 • 1-2 lyžice vody
 • štipku soli
 • jedno celé vajce
 • žĺtok z jedného vajca

Náplň:

 • 2 nastrúhané jablká a 2 jablká nakrájané na plátky
 • škorica
 • trstinový cukor
 • vlašské orechy
 • bielok z jedného vajca
 • maslo

Poďme na pečenie:

 1. Zmiešajte múku s cukrom a štipkou soli. Pridajte maslo nakrájané na malé kúsky a mixujte rukami dokiaľ sa Vám nevytvorí taká mrvenička a potom pridajte vajce a žĺtok a podľa potreby 1-2 lyžice vody. Nemiešajte cesto príliš dlho len premiešajte všetky ingrediencie aby ste vytvorili hrudku cesta, ktorú zabalíte do potravinovej fólie a dáte na jednu hodinu odležať do chladničky. 
 2. Zatiaľ čo cesto oddychuje ošúpte a nastrúhajte dve jablká. Ďalšie dve len umyte a nakrájajte na tenké plátky. Nasekajte si orechy. Čo sa týka v spojení s jablkami ja osobne mám najradšej vlašské orechy. 
 3. Po hodine vyberte cesto z chladničky a položte ho na papier na pečenie. Predohrejte si trúbu na 180 stupňov celzia. Cesto prikryte ďalším papierom na pečenie a vyvaľkajte do kruhu o hrúbke asi 0,3 cm. 
 4. Za pomoci papiera na pečenie na ktorom ste cesto vyvaľkali ho preneste na plech na pečenie. Vrchný papier na pečenie môžete odložiť. 
 5. Vynechajte asi 3 cm od okraja cesta a položte na vnútornú časť najprv strúhané jablká a potom plátky jabĺk. Plnku posypte škoricou, cukrom a orechmi. 
 6. Ohnite okraje cesta smerom hore a dovnútra tak aby ste kúsok prekryli aj plnku. Vidličkou rozmixujte vaječný bielok a potrite ním ohnutý okraj cesta, ktorý potom posypte cukrom a orechmi. Pár malých kociek masla položte na plnku. Alebo môžete maslo predom roztopiť a vyliať na plnku.
 7. Koláč pečte v strede trúby asi 35 až 45 minúť. Cesto by malo byť zlato hnedej farby.
 8. Nechajte koláč trošku vychladnúť a servírujte tak ako je alebo s domácou šľahačkou. 

Ďalšie tipy:

 • Galette je najlepšia v ten deň keď sa upečie. 
 • Predtým než na cesto položíte plnku môžete ho potrieť nejakým džemom, čím dodáte koláču ešte výraznejšiu ovocnú chuť a cesto bude tiež viac vláčne a neostane suché.
 • Po upečení môžete vytvoriť glazúru tým že rozmiešate džem s troškou vody a potriete plnku pripravenou glazúrou čím dodáte koláču ďalšiu šťavnatosť. 

Užite si svoj sladký moment!

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.