All In One Belt / Všestranný opasok

All In One Belt / Všestranný opasok

Gucci Gang, Gucci Gang, Gucci Gang……

I was dreaming about my own Gucci belt for a long time. Last year I have started saving some money each month and after a year I finally purchased my heart´s love. My own Gucci belt. I went for the thinnest one, for two reasons, first of all it was the cheapest one, but more important was that I did not like thick belts, and especially with a phenomena like Gucci belt I did not want it too much into your face kind of thing. I wanted it to be simple and to only elevate my outfits, not to steal all the attention.

I am very happy I finally purchased it, because it really was a great investment. I do not need any other belts now, and since I love minimalism, well my kind of minimalist as you already know, it is awesome to only use one belt which goes perfectly with everything and gives all my outfits that something “something”, that little bit of a “zazazu”.

“Gucci belt is giving my outfits that extra “zazazu” feeling.” I purchased the belt from Net-A-Porter and it arrived very quickly in a beautiful black packaging. It was a treat opening the package.

The belt is beautiful, black, with golden GG buckle. And it smells amazing. I ordered size 80, and I had to add 4 more holes, luckily my grandad has a puncher to leather, so it was easy and you actually can not see which holes I added. I had to add one more when I have the belt with a low waist jeans and three more holes to wear it high on my waist.

What about you? Do you buy designer clothes, shoes or accessories a lot or are you more like me? Girl on a budget slowly saving for a little bit high quality pieces? Let me know in the comments below.

I am switching “fast fashion” to a “slow fashion”, and it actually is making my life easier, because having less pieces high quality is so much better, I feel better wearing the clothes, and it makes it easier and faster to pick an outfit, when there is not hundreds of things falling out on me from my wardrobe when I open it.


Gucci Gang, Gucci Gang, Gucci Gang……

Snívala som o mojom vlastnom Gucci opasku už veľmi dlho. Minulý rok začala šetriť každý mesiac nejakú tu korunku a konečne po roku som si kúpila môjho srdca šampióna. Môj vlastný Gucci opasok. Vybrala som si ten najtenší a to z dvoch dôvodov, prvým bola cena, tento bol ten najlacnejší a druhý dôvod ten dôležitejší je že nemám rada hrubé opasky a keď ide o taký fenomén ako Gucci pasok tak som nechcela aby nejak veľa kričal každému rovno do očí. Chcela som ho jednoduchý aby moje oblečenie vyzdvihol a nie aby pritiahol všetku pozornosť na seba.

Som veľmi šťastná že som si ho konečne kúpila, bola to dobrá investícia. Teraz už nepotrebujem iné opasky, a keďže milujem minimalizmus, ako už viete ten môj druh minimalizmu, je super používať iba jeden opasok, ktorý ide proste ku všetkému a mojim outfitom dáva to niečo navše, také to “zazazu”.

“Gucci opasok dáva mojím outfitom trošku extra A “zazazu”.” Opasok som kúpila cez Net-A-Porter a prišiel mi veľmi rýchlo a v krásnom balení. Bol to pôžitok už len ho rozbaľovať.
Opasok je krásny, čierny, so zlatou GG sponou. A vonia nádherne. Objedna som si veľkosť 80 a musela som pridať 4 dierky. Našťastie môj dedko ma dierovačku do kože, takže to bolo jednoduché a ani nerozpoznáte ktoré dierky som pridávala ja. Musela som pridať jednu keď opasok budem nosiť na bokoch a ďalšie tri keď ho chcem mať vyššie na páse.

A čo vy? Kupujete si oblečenie, topánky a doplnky od návrhárov alebo ste skôr ako ja? Dievča s malým rozpočtom, ktoré si pomaly šetrí na trošku kvalitnejšie kúsky? Dajte mi vedieť v komentároch.

Presúvam sa z tzv. rýchlej módy na tú pomalú, a môj život to robí omnoho jednoduchším, pretože mať v šatníku menej ale kvalitnejších kúskov je omnoho lepšie, cítim sa v nich lepšie  a je jednoduchšie a ľahšie vybrať si outfit, keď na mňa nepadajú z šatníka stovky kúskov hneď ako ho otvorím.

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.