The Little Book Of Hygge

The Little Book Of Hygge

The Little Book of Hygge by Meik Wiking is maybe little but it holds a lot of truth and a lot of inspiration how to be more positive, more relaxed, how to generally live a better, slower life. There is a lot of talk around about the slow way of living and I totally get it why. I myself feel, that I am being swept by the fast trend of living and for a while now I am feeling that I just can not breath, that I want everything to stop, so that I can properly inhale and exhale, just for a while.

“I want life to stop for a little while, so that I can catch my breath, so that I can properly inhale and exhale.”

Hygge has been translated as everything from the art of creating intimacy to cosiness of the soul to taking pleasure from the presence of soothing things. My personal favourite is cocoa by candlelight…

– Extract from the book The Little Book of Hygge-

For a while now I am on my journey to a more happier life and researched a lot about how to live slower life, how to spark up creativity, how to be healthier, fitter, more satisfied, grateful and mindful. And one of the things I came across during my journey was this book, The Little Book of Hygge. When I saw it for the first time I thought to myself, why would I pay for a book about happiness, it will be just full of general things I can read about for free all over internet, so I just dismissed the book immediately. Later on, many many weeks later, I was browsing on the internet and an ad came up for an online bookstore in my country offering a special discount for two books The Little Book of Lykke and The Little Book of Hygge, and that day I received a bonus at my work, so I just purchased it, I thought to myself that I will have something to put my glass on if nothing else. And now, I am so very grateful for that ad, because this book is so much more, definitely not a something you put your glass on 🙂

The Little Book of Hygge – few words

The book has a perfect format, small and you can take it anywhere with you. It is beautifully designed, the Danish motifs on the cover of the book in a calming blue colours with golden details are making this book a perfect coffee table accessory. Also the pages of the book are filled with beautiful Scandinavian motifs and photographs. It is very readable, fun, full of stories, recipes and ways how to achieve the hygge way of life. There are also many infographics and statistics and information about the country which are adding so much value to the book I once thought to be only a general book about how to live a happy life.

The book is divided into chapters which include informations such as what is hygge, what does it mean in your home, clothing, meals and generally in life. How to achieve hygge at home, outside but also at work. Separate chapter is for Christmas and the month of December, which is basically, what I understood from the book, the most hyggelig month of the year. It is mainly because hygge is connected to autumn and winter and that is due to the fact that one of the basic things how to achieve hygge is being surrounded by candles, warm socks, hot cocoa, blanket and fire in the fireplace and, well, summer does not particularly encourage the use of candles and fireplaces, but there is  also a separate chapter about summer and hygge. Hygge is after all a way of life and you live it all year long not only in colder months, right? You can be hygge anytime and anywhere.

Hygge is about comfort, cosiness, being surrounded by friends and loved ones, but also being by yourself, taking a breath of calmness and relax, sipping a cup of coffee in a warm socks on your balcony while watching the sunset or sunrise, or sipping a cup of tea or cocoa while watching the snow slowly covering the country in a beautiful white blanket.

Since I finished the book, I have picked it up many times again, going through the pages, stopping and re-reading some parts again, staring at the beautiful illustrations. It  makes me feel so calm when I read the paragraphs again while burning a candle or two, with my warm socks and a blanket, yes I admit that my teddy bear is always sitting next to me too.

Right now I am very Hygge, I am sitting on my balcony, the sun is almost gone, I am burning two candles, sipping a hot tea, Earl Gray from The Winston Tea, my favourite and I am writing on my laptop this post, the The Little Book of Hygge is sitting on the table, the reddish colours of the sunset are making the book and everything around me very hyggelig, I would say that I am having the perfect Hygge moment to write this post.

In the end I honestly can say that I will cherish this book again and always and for all those who are looking into a slow way of life, who are already living it, for those who love mindfulness or want to start practise it in their lives, for all those who already live a happy life or for those who are in a desperate need of happiness, I can recommend this lovely book, and if you take a quite moment to really read it, to stop and breathe in and out, to really think about what you will read on that 285 pages I think that you will enjoy it as much as I did and you will come into the same conclusion, that life really can be beautiful and happiness can be found in the simplest things, such as sitting on a balcony and watching the sunset and if you have a special someone to share this simple things and moments with than the happiness will be that much greater.


The Little Book of Hygge od Meik Wikinga je možno malá kniha ale obsahuje mnohé pravdy a inšpirácie ako žiť pozitívny, viac pohodový život, ako žiť lepší a pomalší život. Veľa sa toho teraz hovorí ohľadom pomalšieho života a ja chápem prečo. Ja sama mám pocit že ma ten rýchly trend žitia valcuje už nejakú dobu, mám pocit, že nemôžem dýchať, chcela by som keby sa všetko zastavilo, aby som sa mohla poriadne nadýchnuť a vydýchnuť, aspoň na malú chvíľku.

“Chcem aby sa život aspoň na chvíľku zastavil, aby som mohla chytiť dych, poriadne sa nadýchnuť a vydýchnuť.”

Hygge sa prekladá ako všetko od umenia vytvoriť intimitu cez pohodlie duše až po užívanie si príjemných vecí. Moje najobľúbenejšie je kakao pri sviečkach….

– Úryvok z knihy The Little Book of Hygge-

Už nejakú dobu som na mojej ceste za šťastnejším životom a veľa som čítala a hľadala ako žiť trošku pomalšie, ako znova zažať kreativitu, ako žiť zdravšie, spokojnešie, byť vďačná. A jedna z vecí na ktorú som narazila bola kniha, The Little Book of Hygge. Keď som ju prvý raz uvidela, tak som si pomyslela, že prečo platiť za knihu o šťastí, ktorá bude len plná dákych všeobecných vecí o ktorých si môžem na internete prečítať úplne zadarmo, takže som nad ňou len mávla rukou. Neskôr, týždne a týždne neskôr, som “brúzdala” na internete keď mi vyskočila reklama na online obchod s knihami a bola tam špeciálna ponuka na dve knihy a to The Little Book of Lykke a The Little Book of Hygge a keďže som zrovna v ten deň dostala v práci bonus, tak som si ich kúpila, pomyslela som si že keď už nič iné budem ich používať ako tácku pod poháre. A teraz som veľmi rada, že mi tá reklama vtedy vyskočila, pretože táto knižka je omnoho viac než len niečo na čo si položiť hrnček 🙂

The Little Book of Hygge – pár slov

Knižka má super formát, je malá a môžete si ju zo sebou zobrať všade. Je krásne navrhnutá. Dánske motívy na obale knihy v upokojujúcich modrých farbách a zlaté detaily robia z tejto knihy perfektný doplnok na konferenčný stolík. Taktiež stránky knihy sú plné krásnych škandinávskych motívov a fotografií. Knižka je ľahko čitateľná, zábavná, plná príbehov, receptov a spôsobov ako dosiahnuť v živote “hygge”. Je v nej aj množstvo grafov a štatistík, informácií o krajine, čo pridáva knihe na hodnote, knihe o ktorej som si kedysi myslela že je iba všeobecný opis ako žiť šťastný život.

Kniha je rozdelená do kapitol ktoré zahŕňajú informácie ako čo je to Hygge, čo to znamená pre Váš domov, oblečenie, stravovanie a život vo všeobecnosti. Ako dosiahnuť hygge doma, vonku ale aj v práci. Zvlášť kapitolu predstavuje obdobie Vianoc a mesiac December, ktorý je vlastne, ako som z knihy pochopila, ten najhyggeovatejší mesiac v roku. Je to hlavne z dôvodu, že hygge sa spája predovšetkým s jeseňou a zimou a je to tým, že jedna zo základných vecí ako dosiahnuť hygge je obklopiť sa sviečkami, teplými ponožkami, horúcim kakaom, dekou a plápolájúcim ohníkom v krbe, a leto veru nie je mesiacom ktorý by tieto aktivita nejak podporoval, ale v knihe je aj kapitola o lete a ako hygge dosiahnuť práve vtedy. Hygge je koniec koncov spôsob života a žijete ho celý rok nie iba v chladných mesiacoch no nie? Hygge-ovať môžete kedykoľvek a kdekoľvek.

Hygge je o pohodlí, útulnosti, byť obklopený priateľmi, rodinou, ľuďmi ktorých máme radi, ale tiež je to tom byť osamote, vydýchnuť si, zrelaxovať, vypiť si v pokoji a pohodlí hrnček dobrej kávy v teplučkých ponožkách a pritom sedieť na balkóne a pozorovať západ či východ slnka, alebo chlípať horúci čaj alebo kakao a sledovať spoza okna zasneženú krajinu.

Od kedy som knižku dočítala, tak som ju znova niekoľkokrát vzala do rúk, listujem stránkami a zastavujem sa u určitých častí aby som si ich znova prečítala, listujem a kochám sa krásnymi ilustráciami. Knižka ma veľmi upokojuje keď si zapálim jednu či dve sviečky a pritom si znova čítam tie najkrajšie úryvky z knihy, na nohách mám obľúbené ponožky, schovávam sa pod teplou dečkou a priznávam že vedľa mňa sedí môj obľúbený plyšoví medvedím.

V tomto momente som veľmi Hygge, sedím na balkóne, slnko už takmer zapadlo, na stole mi horia dve sviečky a popíjam môj obľúbený Earl Gray od The Winston Tea a na notebooku píšem tento článok. Knižka The Little Book of Hygge je položená na stolíku a červenkasté farby západu slnka ju ako aj celé okolie robia veľmi “hyggelig”, je to naozaj perfektný Hygge moment.

Na záver môžem úprimne povedať že si túto knižku budem navždy opatrovať a pre tých z Vás ktorý by ste chceli spomaliť, alebo ktorý už tak žijete, pre tých ktorý majú radi “mindfulness” tzv. všímavosť života alebo tí ktorý jú chcete začať praktikovať, pre tých ktorý už žijú spokojný život alebo pre tých ktorý trošku toho šťastia potrebujú, tak pre Vás všetkých odporúčam prečítať si túto krásnu knižku a ak si doprajete ju naozaj prečítať, naozaj sa v kľude zamyslieť nad tým čo na tých 285 stránkach sa dozviete, tak si myslím že sa Vám to naozaj bude veľmi páčiť, tak ako aj mne a dôjdete k záveru, že život môže byť naozaj krásny a šťastný a že to všetko viete nájsť v maličkostiach, v maličkostiach ako posedieť si na balkóne a sledovať západ slnka a ak máte v živote niekoho s kým tieto momenty budete zdieľať tak to šťastie sa potom ešte znásobí.

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.