Simple Steps to Prepare a Perfect Healthy Mugcake / Ako na dokonalý zdravý hrnčekový koláčik

Simple Steps to Prepare a Perfect Healthy Mugcake / Ako na dokonalý zdravý hrnčekový koláčik

I am shifting my life to a little bit simpler version, I am not exactly a minimalist, because real minimalism, in my opinion, is too cold or just not homely enough, but cluttered life is too…well cluttered (big thoughts going on here, big thoughts), so I have decided to choose a middle ground. Something between.

One of the things I am trying to implement into my life right now, regarding the more simpler approach is simple cooking. I am working on mastering only few simple recipes, because I do not want to spend hours in the kitchen. I want to have in my cookbook only few recipes but master them, so that they are really delicious, easy and healthy.

I want to share with you two simple and delicious recipes for your sweet tooth. Something you can whip up literally in a few minutes when you have that sweet craving or when an unexpected or even expected visitors knock on your door.

I think most of you are familiar with a word Mugcake. They are having a boom the last few years. When I was googling and reading different Mugcake recipes I was wandering what are the basic sweet flavors. And I came into a pretty obvious conclusion – Chocolate and Vanilla.

Chocolate and Vanilla are the basic flavors for Mugcakes you need to master when you want to be a minimalist kind of cook.

Chocolate Mugcake

Chocolate is one of the most favorite flavors on earth. Almost everyone loves chocolate. The beauty of chocolate Mugcake is that you can change the taste of the cake by different ways of serving it. You will master this easy recipe but then you can change it every time by some simple tricks and tips for different ways of serving.

Ingredients:

 • 1 egg
 • 2-3 teaspoons of honey (you can use either honey, cane or coconut sugar)
 • 2 spoons of ground oatmeal
 • 1 spoon of curd, ricotta or plain yogurt
 • 1/2 teaspoon of baking powder
 • 1 spoon of cocoa

Easy Breezy “Baking”:

 1. Mix everything together in a mug. The best way is to mix egg with honey (cane or coconut sugar) first and then adding the other ingredients.
 2. Cook in microwave for 3-4 minutes on a medium high temperature (around 700W).

This is the basic recipe for a chocolate Mugcake. The basic serving is just putting it on a plate, or even eating directly from the mug.

 

Vanilla Mugcake

Vanilla Mugcake recipe is almost the same with one change. Swapping the cocoa powder for vanilla extract.

Ingredients:

 • 1 egg
 • 2-3 teaspoons of honey (you can use either honey, cane or coconut sugar)
 • 3 spoons of ground oatmeal
 • 1 spoons of curd, ricotta or plain yogurt
 • 1/2 teaspoon of baking powder
 • vanilla extract

And Now the Magic Happens – Simple Steps To Upgrade the Basic Recipe

The basic chocolate and vanilla flavors are great as they are but, it is not only important to master the basic recipe, but also the serving part is as important as the meal itself. In my opinion there are 3 taste buds – eyes, smell and then the actual taste.

So how you can serve your Mugcake?

 1. Jam – one of the easiest thing you can do to change the taste of the cake is jam. You can cut the cake in the middle as I did with the vanilla and add a layer of jam inside the cake. Or you can put the jam on top or even around the whole cake. If you put the jam on top or around, that would be a great opportunity to dip it into coconut flakes or chopped nuts.
 2. Nuts – another great way how to make, from a simple basic cake, a little bit fancier versions is to sprinkle the cake with some chopped nuts. You can either, as I mentioned above, use jam so that the nuts really stick onto the cake, but you can also make a sprinkle by mixing finely chopped nuts with some sugar.
 3. Cream – to make the cake softer you can prepare whipped cream to serve with the cake. I used it on the chocolate cake as addition next to the cake, but with the vanilla one I decorated the top of the cake with it.
 4. Fruit – perfect way how to upgrade your cake is to add some fruit. Either on top of the cake, next to the cake on the plate when serving, or as I did with my vanilla cake just cut it in the middle and put the fruit as an layer inside the cake. The best fruits to be used are strawberries, banana, blueberries, raspberries but you can experiment with a different ones. Maybe you can flame some fruit.
 5. Melted chocolate – melted chocolate is a great way how to add a bit of moisture into your cake.
 6. Mascarpone – you can use mascarpone or ricotta and make yourself a version of Tiramisu. Just add a bit of sugar into mascarpone and a bit of coffee, mix it well to have a really smooth consistency. Cut the cake in the middle and add a layer of cream. Put the cream also on top of the cake and the sides and sprinkle with cocoa powder.

If you are not a fan of chocolate cake and not really love the vanilla flavor either, you can change the vanilla version not only by serving it differently, but there are some small things you can do directly with the basic vanilla dough.

Add these directly into the mug when preparing the vanilla dough:

 • add a pinch of cinnamon or
 • squeeze some lemon and lemon peel or
 • add mashed banana or
 • add blueberries or
 • add raisins or
 • add chopped nuts or
 • add coffee or
 • add chopped chocolate

The most important thing is to have fun and prepare it with love. Experiment and try different flavors and different combinations. The basic cake is ready in 5 minutes and you should spend another 5 for serving. This way you can have delicious sweet treats ready in 10 minutes and they are looking great, don´t you thing? Definitely not looking like something whipped in 10 minutes.

Let me know if you have some other Mugcake recipes, or if you tried some variations of mine send me a picture or share on Instagram with #puzzleyourmugcake @puzzleyourlife. I would love to see your variations!

I have just thought about another variation. Prepare one chocolate and one vanilla, cut them into three slices and using jam or come cream stick them together to prepare two colored cakes. I bet you have tons of other ideas! Let me know, I am really excited what you can do with them!

Share love and your Mugcake with someone special and enjoy the delicious sweet time together. There is nothing better than to spend time with someone you love over a nice warm Mugcake.


Snažím sa v živote prejsť smerom k jednoduchosti, nie som úplne minimalista, pretože pravý minimalizmus, je podľa mňa príliš chladný, nie moc domácky a príjemný, ale prepchatý život, nuž….je príliš prepchatý (uf to bola veľká myšlienka), takže pre mňa je proste najlepšia zlatá stredná cesta. Niečo medzi.

Jedna z vecí, ktorú sa snažím do života začleniť je jednoduchší prístup k vareniu. Pracujem na niekoľkých jednoduchých receptoch, pretože nechcem tráviť v kuchyni celé hodiny. Chcem mať vo svojej kuchárskej knižke iba pár receptov v ktorých sa chcem zdokonaliť a chcem aby boli chutné, jednoduché a zdravé.

Podelím sa s Vami o dva jednoduché chutné sladké recepty, keď Vás chytí mlsná. Niečo čo môžete mať na stole behom pár minút keď budete mať chuť na sladké alebo keď Vám na dvere zaklope neočakávaná alebo aj tá očakávaná návšteva.

Asi veľa z Vás už počulo o tzv. Mugcake aka Koláč v hrnčeku. Posledné roky sú naozaj populárne. Keď som si googlila a čítala o rôznych receptoch na hrnčekové koláčiky rozmýšľala som nad tým aké sú základné sladké príchute. Došla som k dosť jasnému záveru – Čokoládová a Vanilková.

Čokoláda a vanilka sú tie základné príchute Mugcake ktoré stačí mať v malíčku ak z Vás chce byť kuchár minimalista.

Čokoládový Mugcake

Čokoláda je jedna z najobľúbenejších príchutí na svete. Takmer každý ju má rad. Krása čokoládového Mugcake spočíva v tom, že finálnu príchuť môžete zmeniť spôsobom servírovania. Zdokonalíte sa v základnom recepte a potom môžete finálny výsledok meniť každý raz keď ho budete pripravovať a to pomocou pár jednoduchých trikov a tipov na servírovanie.

Ingrediencie:

 • 1 vajíčko
 • 2-3 čajové lyžičky medu (môžete použiť med, trstinový cukor alebo kokosový cukor)
 • 2 lyžice mletých ovsených vločiek
 • 1 lyžica tvarohu, riccoty alebo bieleho jogurtu
 • 1/2 lyžičky prášku na pečenie
 • 1 lyžica kakaového prášku

Jednoduché “pečenie”:

 1. Všetko v hrnčeku zmiešajte. Najlepšie je najprv zmiešať vajíčko z medom (alebo cukrom) a potom pridať ostatné ingrediencie.
 2. “Upečiete” v mikrovlnke za 3-4 minúty na strednej teplote (cca 700W).

Tak toto je základný recept na čokoládový Mugcake. Zákaldné servírovanie je preklopiť koláčik na tanier, alebo dokonca papkať priamo z poháriku.

Vanilkový Mugcake

Vanilkový Mugcake je takmer rovnaký ako ten čokoládový ale s jednou zmenou. Vymeníte kakaový prášok za vanilkový extrakt.

Ingrediencie:

 • 1 vajíčko
 • 2-3 lyžičky medu (použite med alebo trstinový alebo kokosový cukor)
 • 3 lyžice mletých ovsených vločiek
 • 1 lyžica tvarohu, ricotty alebo bieleho jogurtu
 • 1/2 lyžičky prášku na pečenie
 • vanilkový extrakt

A teraz poďme čarovať – Jednoduché kroky ako vylepšiť základný recept

Základný vanilkový alebo čokoládový koláčik je super, ale nie je len dôležité zdokonaliť sa v jeho príprave ale je tiež dôležité zdokonaliť sa v jeho servírovaní, servírovanie je rovnako dôležité ako samotné jedlo. Veď podľa mňa máme tri chuťové poháriky – oči, čuch a potom samotný jazýček.

 1. Džem – najjednoduchšie ako môžeme zmeniť chuť koláčika je džem. Môžete ho dať do stredu ako som to urobila ja u môjho vanilkového koláčiku. Rozrežte ho napoly a pridajte vrstvu džemu priamo do stredu. Alebo môžete džem dať priamo na vrch koláčiku alebo dokonca aj na jeho strany. Ak dáte džem navrch a naboky tak si vytvoríte aj príležitosť aby ste koláčik v niečom obalili, napríklad v strúhanom kokosove alebo mletých orechoch ktoré budú na lepkavom džemíku hravo držať.
 2. Oriešky – ďalší spôsob ako urobiť z jednoduchého základného receptu jeho vylepšenú verziu je posypať koláč orechami. Môžete to urobiť tak ako je spomínane o niečo vyššie vo verzii s džemom, alebo si pripravíte posýpku zo sekaných orieškov a cukru.
 3. Šľahačka – na zjemnenie koláčika je perfektná šlahačka. Ja som ju k čokoládovému kolášiku dala jednoducho vedľa ako doplnok a u toho vanilkového som ním koláčik ozdobila priamo na vrchu.
 4. Ovocie – úžasný spôsob ako vylepčiť Váš koláčik je pridať ovocie. Či už na vrch koláčiku alebo len na bok alebo,  ako som to urobila ja u vanilkového, do stredu. Najlepšie sú na to jahody, banán, čučoriedky a maliny, ale môžete experimentovať aj s iným ovocím. Možno si pripravte nejaké flambované.
 5. Roztopená čokoláda –  tá je skvelá keď chcete aby koláčik bol vláčnejší.
 6. Mascarpone – môžete použiť mascarpone alebo ricottu aby ste si pripravili svoju verziu Tiramisu. Pridajte do mascarpone cukor a kávu, dobre vyšlahajte. Rozrežte koláčik napoly a pridajte vrstvu krému, dajte krém aj na vrch a boky koláčiku a posypte ho kakaovým práškom.

Ak nie ste fanúšikom čokoládoveho koláčiku a vanilka Vám tiež moc nevonia, môžete tú vanilkovú verziu upraviť nie len v spôsobe servírovania ale zároveň aj malou zmenou priamo cesta koláčiku.

Pridajte nasledovné ingrediencie priamo do hrnčeka keď budete pripravovať cesto:

 • pridajte štipku škorice alebo
 • pridajte citrónovú šťavu a kôru alebo
 • pridajte roztlačený banán alebo
 • pridajte čučoriedky alebo
 • pridajte hrozienka alebo
 • pridajte nasekané orechy alebo
 • pridajte kávu alebo
 • pridajte nasekanú čokoládu

Hlavne si tú pripravu aj “pečenie” užívajte a robte to s láskou. Experimentujte s rôznymi kombináciami a príchuťami. Základný koláčik je hotový do 5 minút a ďalšich 5 strávte servírovaním. Takto urobíte lahodnú sladkú mlsôtku za 10 minút, ktorá aj skvele vyzerá, určite nie ako niečo čo bolo pripravené len tak na kolene, nemyslíte?

Dajte mi vedieť aké Mugcake recepty poznáte vy, skúšali ste nejaké alebo práve pracujete na niektorej z mojich variácií? Pošlite mi Váš výsledok alebo zdieľajte na instagrame so štítkom #puzzleyourmugcake @puzzleyourlife. Rada by som tie Vaše výtvori videla!

Práve ma napadla ďalšia možnosť. Pripravte si jeden čokoládový a jeden vanilkový, rozkrojte ich na tri kúsky a použítím džemu alebo krému si vytvorte dvojfarebné koláče. Stavím sa, že Vy máte ďalšiu hromadú nápadov! DAjte mi vedieť, naozaj sa nemôžem dočkať čo vytvoríte vy!

Podeľte sa o lásku a o váš Mugcake s niekým koho máte radi a vychutnajte si spolu tú sladkú chvíľku. Nie je nič krajšie ako stráviť čas s niekým koho ľúbite nad teplým koláčikom z hrnčeka.

Uložiť

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.