How to Perfect Chicken Broth for Rainy Autumn Day / Ako na perfektný kurací vývar pre ďaždivé jesenné dni

How to Perfect Chicken Broth for Rainy Autumn Day / Ako na perfektný kurací vývar pre ďaždivé jesenné dni

Chicken broth with vegetables and noodles….a nice hot bowl of this delicious soup can put you back to your feet.

Generally broth is a liquid made of water in which meat, fish, bones or vegetable have been simmered. I have never eaten fish broth and I think I never will. I love vegetable broth and regarding meat broth? I have never eaten chicken or beef broth alone, in my family we always prepared it as soup with vegetable and noodles. In our country it is known as “Noodle soup”. My mum and grandmother have always cooked it on Sunday or for a special occasions. I love a nice hot bowl of chicken broth soup especially during Autumn, Winter and when I am feeling that I am about to go down with a cold or generally when I am ill (which does not luckily happen a lot). My mother usually prepared chicken broth, beef broth or she combined chicken and also beef to make it really strong.

I love a nice hot bowl of chicken broth soup especially during Autumn, Winter or when I am feeling I am going down with a cold!

I only prepare chicken broth. The reason is that it is the easiest meat broth, the quickest to prepare and delicious and still gives you a lot of nutrition.

Ingredient:

 • chicken bones
 • chicken liver (optional)
 • 3 carrots
 • 1 medium onion
 • half of small light green pepper (optional)
 • 1 garlic clove (optional)
 • Brussel sprouts (optional)
 • root of celery and parsley
 • Parsley drip
 • whole pepper
 • salt
 • broccoli and/or cauliflower (optional)
 • noodles

Instructions:

 1. Clean the chicken bones properly and start cooking in a cold water on a high heat. When the water starts to boil reduce the heat and with a table spoon collect the protein from the chicken that will be on the top of the water. This way your soup will remain nice and clear. Let the chicken bones simmer slowly in the water. Be careful with this step. If you boil the soup too much the soup will not be nice and clear. Add salt and whole pepper.
 2. Clean the vegetables and cut into smaller pieces. After 20 minutes of cooking the bones add carrots, onion root of celery and parsley and parsley drip. If you have also garlic and green pepper you can add those as well to add a bit more flavour. Continue to cook until the vegetables are soft. If you also have some broccoli and/or cauliflower and/or brussel sprouts or some kale you can add those when the other vegetables are almost cooked. When the veggies are almost soft, you can  add some chicken liver, if you have those, and cook the soup another 5-10 minutes.
 3. Meanwhile cook in a small pot some noodles. They will be cooked in about 5-10 minutes.
 4. Remove chicken bones from the soup and take all the meat from the bones as much as possible. Cut the meat and put into a separate container or bowl.
 5. When serving the soup put some noodles and chicken meat into a bowl or plate and add broth with vegetables.

Chicken broth with vegetables is like a warm hug, it will not only fill your stomach but also lift your spirit and your mood! Do not underestimate the power of a good broth!


Kurací vývar so zeleninou a rezancami…..pekná horúca miska tejto lahodnej polievočky Váš určite dokáže postaviť na nohy.

Všeobecne povedané vývar je tekutina ktorá vznikne keď vo vode varíte mäso, ryby, kosti alebo zeleninu. Nikdy som nejedla rybací vývar, a asi ani nikdy nebudem. Zeleninový vývar mám veľmi rada a čo sa týka vývaru z mäska? Nikdy som nejedla kurací alebo hovädzí vývar samotný, ale vždy sme ho v našej rodine pripravovali ako polievku so zeleninou a rezancami. U nás na slovensku je známy ako “Rezancová polievka”.  Moja maminka a babička ho vždy varili v nedeľu a na rôzne špeciálne príležitosti. Milujem misku horúcej rezancovej polievky hlavne na jeseň a v zime a keď sa mi zdá že idem mať nádchu či chrípku (čo našťastie nebýva často). Moja mama najčastejšie robieva kurací vývar, hovädzí vývar alebo skombinuje kúsok kuracieho a kúsok hovädzieho mäska aby bol vývar naozaj silný.

Milujem horúcu misku rezancovej polievky hlavne na jeseň, v zime a keď sa mi zdá že niečo na mňa lezie!

Ja si varievam iba kurací vývar. Dôvod je len ten že je to naozaj najjednoduchší a hlavne najrýchlejší vývar z mäsa a je chutný a stále Vám dá dostatok potrebných živín.

Ingrediencie:

 • kuracie kosti
 • kuracia pečienka (voliteľná)
 • 3 mrkvy
 • 1 stredná cibuľa
 • polovička bledozelenej papriky (voliteľná)
 • 1 strúčik cesnaku (voliteľný)
 • Mini kelíky (voliteľné)
 • koreň zeleru a petržlenu
 • petržlenová vňať
 • celé korenie
 • soľ
 • brokolica a/alebo karfiol (voliteľný)
 • rezance

Postup:

 1. Dôkladne umyte kuracie kosti  a začnite ich variť v studenej vode na prudkom ohni. Keď sa voda začne variť zmiernite teplotu a s lyžičkou pozbierajte z povrchu polievky vyzrážanú bielkovinu. Týmto ostane polievka pekná a číra. Nechajte kosti variť na miernom ohni. Tento krok je dôležitý a buďte opatrný aby sa polievka silno nevarila, inak Vám neostane číra. Pridajte soľ a korenie.
 2. Očistite zeleninu a nakrájajte na menšie kúsky. Po tom ako sa budú kosti variť zhruba 20 minút, tak pridajte mrkvu, cibuľu a petržlen s zelerom. Ak máte a chcete do polievky prihodiť pre chuť aj cesnak a zelenú papriku tak teraz je ten čas. Ďalej polievočku varte pokiaľ nebude zeleninka mäkká. Ak máte doma brokolicu a/alebo karfiol a/alebo kel tak tieto pridajte do polievky keď bude ostatná zelenina takmer dovarená. Keď je zeleninka takmer dovarená a máte doma kuraciu pečienku tak ju môžete hodiť do hrnca a povariť polievku ešte 5-10 minút. 
 3. Zatiaľ v malom hrnci uvarte rezance. Tie budú uvarené tak za 5-10 minút. .
 4. Vyberte kuracie kosti z polievky a oberte z nich mäsko ako najlepšie sa dá. Pokrájajte ho alebo natrhajte na menšie a umiestnite do misky, alebo nejakej nádobky.
 5. Keď polievku servírujte dajte do polievkového taniera alebo misky rezance, kuracie mäsko a potom naberte vývar spolu so zeleninou.

Kurací vývar zo zeleninou je ako teplé objatie, naplní nie len Vaše bruško ale pozdvihne aj Vášho ducha a nálady! Nikdy nepodceňujte silu dobrého vývaru!

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.