Autumn = rain, soft sun, beautiful colors and mushrooms / Jeseň = dážď, krásne farby a hríbiky

Autumn = rain, soft sun, beautiful colors and mushrooms / Jeseň = dážď, krásne farby a hríbiky

I have always liked Autumn. I even like Autumn more than Summer. Especially when it is sunny, I love when it is nice and sunny  but it is not as hot as during summer. The air is so fresh and the sun actually is very soft and nice. I love Autumn sun on my skin. Summer sun make me usually tired, but Autumn sun makes me feel really good.

The air in Autumn is so fresh and the sun is so soft and nice.

A lot of people do not like Autumn especially because of the rain. The truth is when there is a lot of rainy days one after another, I am not a big fan either, but when there is, here and there, rainy day and then there is sunny day, or just cloudy day and then again rainy day I do not mind that. Funny thing is that I am actually more productive during these rainy days. That is weird I think. Usually people say that sunny days give them more energy, for me it is the either way around. I usually do more during rainy days.

In my country, that is Slovakia, Autumn is a lot about picking up mushrooms in the forest. I love nature, I love hiking, touring, trees, the calming sounds you can experience in forest, but I do not pick up mushrooms. I have never done it. I have always been afraid to pick up a wrong one and poison myself and my family. But I do love mushrooms in my vegetable soup. It gives it a totally different taste. I also love mushrooms in a risotto and in a scramble.

Recently I tried to make grilled mushrooms with filling and it was really tasty, so I want to share this recipe with all the mushroom lovers, but also with those who want to give this stuffed mushrooms a try.

Ingredient:

you can use either big mushrooms or small ones

pepper

salt

olive oil

cheese (Parmesan or any semi-hard cheese)

arugula

Filling: you can use any vegetable you like, the basic one is onion, pepper, zucchini, you can also use bacon to add some more flavor.

Instructions:

 1. Clean the mushrooms so that you have only the mushrooms caps.
 2. Preheat your oven on approximately 180 degrees Celsius.
 3. Cut all the vegetable for the filling and roast a bit on some olive oil. Add some pepper, salt and other seasoning or fresh herbs if desirable.
 4. Put your mushrooms on a baking sheet and drizzle with some more olive oil. Fill the mushrooms with your stuffing and put some grated cheese on top of them.
 5. Bake for 20-25 minutes.
 6. Serve with arugula on top and some more fresh grated cheese.

“Bon Apetit!”


Vždy som mala rada jeseň. Dokonca mám jeseň radšej ako leto. Hlavne keď je slnečno. Tie príjemné slnečné dni a pritom nie je tak horúco ako v lete. Vzduch je tak čerstvý a slnko je v skutku príjemné a jemné. Zbožňujem na pokožke jesenné slnko. Letné slnko ma skôr unavuje, jesenné slnko na mňa pôsobí veľmi príjemne.

Vzduch na jeseň je tak svieži a slnko je jemné a príjemné.

Veľa ľudí nemá jeseň rado hlavne kvôli dažďu. Pravdou je, že keď je veľa daždivých dní za sebou , tak taktiež nie som veľký fanúšik takého počasia, ale keď je tu a tam daždivo a potom je slnečný deň alebo len zamračený a potom znova prší, tak mi to takto na striedačku vôbec nevadí. Smiešne je že počas daždivých dní  som ja osobne viac produktívna. Príde mi to zvláštne ale je to tak. Zvyčajne ľudia hovoria že slnečné dni im dodávajú energiu, pre mňa je to skôr naopak. Ja viac vecí porobím počas tých daždivých.

V krajine kde žijem, na Slovensku, sa práve na jeseň veľké množstvo venuje zbieraniu hríbov. Ja zbožňujem prírodu, turistiku, stromy, upokojujúce zvuky ktoré počuť keď kráčate lesom, ale zberu hríbov sa veru nevenujem. Nikdy som hríby nezbierala. Vždy som sa bála že by som zobrala nejaký jedovatý a otrávila by som seba aj rodinu. Ale hríby mám rada a to hlavne v zeleninovej polievke. Dodá jej to úplne inú chuť. Taktiež je chutné hríbové rizoto alebo si ich dávam aj do praženice.

Nedávno som skúsila plnené grilované hríby a boli naozaj chutné a preto tu chcem, so všetkými milovníkmi hríbov ale aj tými čo chcú niečo hríbové vyskúšať, zdieľať tento chutný a jednoduchý recept.

Ingrediencie:

veľké alebo malé hríby, napríklad šampiňóny

korenie

soľ

olivový olej

syr (parmezán alebo iný tvrdý syr)

rukola

Náplň: môžete použiť akúkoľvek zeleninu, taký dobrý základ je cibuľka, paprika, cuketa, môžete prihodiť aj slaninku pre lepšiu chuť.

Inštrukcie:

 1. Očistite hríbiky tak aby Vám ostali iba klobúčiky, ktoré naplníte.
 2. Predhrejte si trúby na približne 180 stupňov Celzia.
 3. Nakrájajte všetku zeleninu a trošku ogrilujte na kvapke olivového oleja. Dochuťte korením, soľou a iným koreninami alebo čerstvými bylinkami.
 4. Poukladajte klobúčiky hríbov na papier na pečenie a pokvapkajte troškou olivového oleja. Naplňte hríbiky pripravenou zmesou a posypte strúhaným syrom.
 5. Pečte 20-25 minút.
 6. Podávajte posypané rukolou a ešte troškou čerstvo nastrúhaného syra.

“Dobrú chuť!”

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.