Nr. 1 Recipe for Valentine and Other Tips for Beautiful Evening / Recept č.1 na Valentína a ďalšie tipy na krásny večer

Nr. 1 Recipe for Valentine and Other Tips for Beautiful Evening / Recept č.1 na Valentína a ďalšie tipy na krásny večer

There is a lot of information written about this day all over Internet but the way how we celebrate it today, with gifts, flowers, greeting cards and so on started approximately around 18th century in England.

*Studdy Buddy Window from Wikipedia*

In 18th-century England, it evolved into an occasion in which lovers expressed their love for each other by presenting flowers, offering confectionery, and sending greeting cards (known as “valentines“). In Europe, Saint Valentine’s Keys are given to lovers “as a romantic symbol and an invitation to unlock the giver’s heart”. Valentine’s Day symbols that are used today include the heart-shaped outline, doves, and the figure of the winged Cupid. Since the 19th century, handwritten valentines have given way to mass-produced greeting cards.

Everyone celebrates it differently, someone does not celebrate it at all. I have never been a big fan, but the last few years I like to have some nice dinner with flowers, I lit up some candles, nice music and a good home-made dinner and cake. I think that is more than enough. Important thing is to spend time with loved ones. And that is why I have started to celebrate it as well, because I felt I did not appreciate love enough, and didn’t spend enough time with my loved ones.

I do not like to spend too much time in the kitchen, I love delicious recipes but especially the easy ones. I am trying to build easy cookbook full of healthy, easy and yummy recipes. That is why my Nr. 1 recipe for delicious dough is this easy recipe from my grandma. I have already wrote about this recipe here. But since then I made some small changes, well actually only one – changing sugar for honey. When you use full amount of ingredients according to this recipe it is perfect for big plate or when you use half of the amounts you can use it to round cake mold or to small plate or to muffin plate.

So here is the half recipe, but I am using measurements in cups and spoons. I found it easier.

dsc_0007

Ingredients:

 • 1 cup flour (I used spelt flour)
 • 1 tbs baking powder
 • 1 spoon coconut oil
 • 2 eggs
 • 2-3 grated apples
 • 2-3 spoons of honey
 • 2-3 handful of walnuts
 • jam (sour is the best)
 • dark chocolate
 • cream

https://youtu.be/O_royGM7nFI

Easy, breezy, mix and bake and eat

 1. Mix together flour and baking powder.
 2. Add coconut oil and eggs.
 3. Add grated apples and mix properly.
 4. Add honey or other sweetener. You can, for example, add mashed banana for sweetness, some cane sugar or stevia.
 5. Add 1-2 handful of chopped walnuts (I just crush them in my hand a little bit, because I like bigger chunks).
 6. On a small baking plate put baking paper and bake for 35-40 minutes on 180 degrees Celsius. Check with a toothpick, the time of baking depends on the used baking plate, when it is smaller and the dough is thicker it will need some additional minutes.
 7. When the cake is baked let it sit for a few minutes and then, when it is still warm, spread some jam over it.
 8. Use heart shaped pastry cutters and cut different sizes and build a cake on two separate plates, as I did in my video (ergggg I have to find better camera for videos, I thought my Nikon D5200 would be great also for filming videos, or maybe a different technique to make videos?….I will improve over time…hopefully :))
 9. Pour some melted chocolate over the cakes, add fruit if you want and some cream. I also grated a bit of chocolate for decoration.
 10. One important thing, don´t you dare to toss the leftover cake, just cut it into “what-ever” pieces and eat it as a snack or for breakfast.

dsc_0052

Other tips for a wonderful evening

 1. Don´t hustle in the kitchen all day. You will be exhausted and even irritated in the evening.
 2. Prepare light dinner, such as salmon with some broccoli or other veggies, something that is ready in few minutes. You can only prepare some cold plate. I am preparing only different appetizers such as smoked salmon mixed with cream cheese and capers on top of crispy baguette, some spread with olives, different types of cheese and salami.
 3. Lit some candles and play some relaxing music.
 4. Have a nice shower or bath, put some nail polish on to feel beautiful, some nice but comfortable outfit. For evenings like this I want to look beautiful but I want to feel good and comfortable as well. Be yourself, do not try to be someone else, because if you pretend and do not feel good in the clothes you choose, you will be nervous the whole evening.
 5. Buy some good wine. I do not drink on daily bases, but for special occasions I love a glass of red wine.

Those who love this day, this celebration of love, and are single…..do not be sad and celebrate it anyway! Celebrate the love that is inside you, the one that you will share with a special someone one day, celebrate your self-love, celebrate your love towards your family, friends, children, our earth, your religion. As the quote below says KEEP LOVE IN YOUR HEART.

Keep love in your heart. A life without it is like a sunless garden when the flowers are dead. 

-Oscar Wilde-


O tomto dni je toho na internete popísaného celkom veľa, ale spôsob akým ho oslavujeme dnes, čiže s darčekmi, kvetmi, pohľadnicami a podobe sa objavil niekedy v 18. storočí v Anglicku.

*Studijné okienko z Wikipedie*

V 18. storočí v Anglicku sa tento deň rozvinul do príležitosti počas ktorej si zaľúbenci prejavili vzájomnú láskukvetmi, cukrovinkami a pohľadnicami (ktoré sú známe ako tzv. “valentínky”). V Európe si zaľúbenci dávajú Kľúče Svätého Valentína ako symbol pre odomknutie srdca. Medzi symboly dnešného Valentína ako ho poznáme my patrí srdce, labute a postava okrídleného Kupida. Ručne písané Valentínky sa od 19.storočia postupne vytratili a nahradili ich masovo vyrábané pohľadnice. 

Každý oslavuje tento deň odlišne, niektorý ho neoslavujú vôbec. Ja som nepatrila medzi jeho fanúšikov ale za posledné roky rada pripravím peknú večeru s kvetmi, zapálim pár sviečok, pustím príjemnú hudbu a k tomu domáca večera a koláč. Myslím, že to je viac ako dosť. Dôležité je stráviť čas s tým koho má človek rád. A aj preto som tento sviatok začala tiež oslavovať, mala som pocit, že si lásku dosť neváži, že netrávim s tými čo ich mám rada dosť času.

Nerada trávim v kuchyni veľa času, mám rada chutné recepty ale hlavne jednoduché. Snažím sa pripraviť kuchársku knihu, ktorá by bola plná zdravých, jednoduchých a chutných receptov. A práve to je dôvod že môj recept č. 1 na chutné cesto je práve ten od mojej babičky. Už som o ňom písala. Ale od vtedy som urobila pár malých zmien, počkať vlastne iba jednu – nahradila som cukor medom. Ak použijete celé množstvo ingrediencí ako je tomu v mojom originálnom recepte, je to určené pre veľký plech, keď použiteje polovičné množstvá tak sa môže použiť malý plech, okrúhla forma na koláče alebo forma na muffinye.

Takže tu je polovičný recept, ale používam tu merné jednotky ako hrnček a lyžička. Podľa mňa to je jednoduchšie.

Ingrediencie:

 • 1 hrnček múky (ja som použila špaldovú polohrubú)
 • 1 čajová lyžička prášku do pečiva
 • 1 lyžica kokosového oleja
 • 2 vajcia
 • 2-3 strúhané jablká
 • 2-3 lyžice mdu
 • 2-3 hrste vlašských orechov
 • džem (najlepši je kyslý)
 • tmavá čokoláda
 • šlahačka

Ľahké a chutné a tak mixuj, peč a jedz

 1. Zmiešaj múku a prášok do pečiva
 2. Pridaj kokosovy olej a vajcia.
 3. Pridaj strúhané jablko a dôkladne premiešaj.
 4. Pridaj med alebo iné sladidlo. Na dosladenie môžeš napríklad použiť rozpučený banán alebo trstinový cukor či stéviu.
 5. Pridaj 1-2 hrste nasekaných orechov (ja ich vždy rozpučím len v ruke, lebo mám rada keď sú tam väčšie kúsky)
 6. Na malý plech na pečenie daj papier na pečenie. Koláč treba piecť 35-40 minút na 180 stupňov celzia. Treba ho kontrolovať so špáratkom, doba pečenia totiž závisí aj od použitého plechu, ak bude menši a cesto hrubšie treba pridať pár minút v trúbe navyše.
 7. Po upečení necháme koláč trošku vychladnúť a potom, ešte kým je teplý, ho potrieme džemom.
 8. Použijeme vykrajovátka v tvare srdca aby sme dostali rôzne veľké tvary ktoré na seba naukladáme ako to robím ja v mojom videu (ech musím si nájsť lepšiu kameru na vytváranie videí, myslela som že môj Nikon D5200 bude dobrý aj na filmovanie…alebo treba použiť nejakú inú techniku? ….snáď sa časom zlepším :))
 9. Polejte koláčik rozpustenou čokoládou, ak chcete pridajte ovocie a šlahačku. Ja som ešte pre dekoráciu nastrúhala navrch ešte trošku horkej čokolády.
 10. Dôležitá vec je aby ste nevyhadzovali zbytky z koláča, stačí ich nakrájať na rôzne tvary a zjesť na desiatu alebo na raňajky.

Ďalšie tipy na krásny večer

 1. Nedivočte celý deň v kuchyni. Budete večer unavená a možno aj podráždená.
 2. Pripravte si ľahkú večeru, napríklad lososa s brokolicou alebo inou zeleninou, niečo čo bude hotové za pár minút. Môžete si pripraviť iba obloženú misu. Ja pripravujem rôzne predjedla ako napríklad nátierku z udeného lososa zmiešaného s lučinou a kapari na chrumavej bagetke, nátierku z olív, rôzne syry a salámky.
 3. Zapáľte si pár sviečok a pustite relaxačnú hudbu.
 4. Doprajte si príjemnu sprchu alebo kúpeľ, nalakujte nechty, oblečte sa do pekného a pohodlného odevu. Na večer ako tento aj ja chcem vyzerať dobre ale hlavne hlavne sa tak cítiť. Treba byť sám sebou, nesnažiť sa byť ako niekto iný, ak budete predstierať a pritom sa nebudete cítiť pohodlne a dobre v tom čo si na seba dáte, budete nervózna celý večer.
 5. Pripravte si nejaké dobré víno. Ja bežne nepijem ale, keď je nejaká špeciálna príležitosť rada si dám pohár červeného vína.

Tí čo majú tento deň radi, túto oslavu lásky a sú pritom slobodný……nebuďte smutný a oslavujte aj tak! Oslavujte lásku ktorú matá v sebe a ktorú raz s niekým budte zdieľať, oslavujte lásku k sebe, lásku k rodine, kamarátom, deťom, našej zemi, lásku k viere. Ako hotorí citát nižšie DRŽTE SI V SRDCI LÁSKU.

Držte si v srdci lásku. Život bez nej je ako záhrada bez slnka kde sú kvety mŕtve.  

-Oscar Wilde-

Uložiť

Follow:

1 Comment

 1. Jarka
  February 13, 2017 / 8:31 pm

  Going to bake the cake tomorrow.Looks GREAT!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.