What Is Better? Always Green But Not So Warm Country Such As Ireland , Or Country With Regular 4 Seasons Such As Slovakia? / Čo je lepšie stále zelená ale nie moc teplá krajina ako Írsko alebo krajina so 4 ročnými obdobiami ako Slovensko?

What Is Better? Always Green But Not So Warm Country Such As Ireland , Or Country With Regular 4 Seasons Such As Slovakia? / Čo je lepšie stále zelená ale nie moc teplá krajina ako Írsko alebo krajina so 4 ročnými obdobiami ako Slovensko?

It is a hard question if it is better to live here or there. Each country has some plus and minus. Generally said, it is hard to say if it is better to live in a country where you have summer almost all year or better in a countries where average temperature is 10 degrees Celsius almost the whole year. Or is it better to live in a country with all 4 seasons taking place? And there are people who would say that the best country is the one with the coldest climate.

I, for instance, love sun and warm weather but not too hot, so I would not mind to live in a country where there is no snow, but on the other hand, when I am thinking about it, when I take a walk through the forest when it is all frozen and white it is so beautiful. Because I do not like too hot weather I definitely would want to live in a country where is over 30 degrees Celsius for a long time, few days during summer vacation is enough for me (even that is too much sometimes).

Maybe my country is, in this point, actually a plus. We have winter, we have beautiful spring, we have summer with even 30 degrees temperatures sometimes, but they alternate with a bit colder days around 20-25 degrees, we have amazing warm and fresh autumn, with colors that only nature can draw.

So what about Ireland?

I spent a few days in Ireland during Christmas and I have to say it was really nice to see green grass, but on the other hand they have a lot of rainy days and that can be a little bit frustrating. Maybe snow during winter is a really occasional thing but so is really hot days in the summer.

And also there are other things that differentiate both countries. From salary, cost for living, health system, school systems and so on. But I think that one can really name these differences only if he lives in each country longer than few days or weeks.

So what about my little trip? I prepared itinerary, of course. Here you can look at the one for me, this one I used. I deleted some points yesterday and left there some empty space, if you are planning to visit Ireland and want to use it, but with your personal changes, you can download this one here. Of course I would be more than happy to customize this for anyone for free, because I just love to prepare these things.

Journey to Ireland

I went from my city to Bratislava, where I boarded a plane and flew to Dublin. In Dublin Anna, my lovely friend, picked me up on the airport and we drove for about an hour to Athy, where she lives. She is living in a small house in a quite street.

Accommodation

I am not going to rate the accommodation as I did in my post about Prague or Amsterdam, since I was not living in a hotel, but at my friend´s house. Her house is a small two story house, for me the space is too tight. I love bungalow (one story houses) and more open spaces such as kitchen together with living room, big glass “French windows”, a lot of white and a bit of gray and beige. But her house is lovely even though it is not my style, it is very homely. I really loved her big kitchenette in a beautiful beige color and her awesome storage under the stairs.

Restaurants

We ate at home or I grabbed something on the go except of one time. We had a shopping spree in Kildare Village and there we had a lovely lunch. It was a soup from red lentils (which is one of my favorite soups) and we had this vegetarian baguette, it was with grilled vegetables and it was very tasty. The service was very nice as well.

Uf, I am a bit hungry as I am writing about it. I can imagine the crispy bread and the amazing smell of the vegetables, olive oil and my favourite dried tomatoes. Hmm, okey I have to have a lunch right now, it is 12am after all, so lunch time, I will continue writing in half and hour.

Athy

Athy is a small town in south-west County Kildare. It is distant approximately 70 km south-west of Dublin. It has a population over 10 thousand people. In my city, there is over 30 thousand people living directly in the city, plus there is a lot of small villages around my city that are kind of like a suburbs.

I took one nice long Sunday stroll around the city with Anna. I had a very pleasant feeling. The city was very clean, the park, the streets, each yard, each building. My home city is so much more dirty. And people there, and generally in Ireland, are so pleasant. Maybe I should not say it on the basis of 3 days, because maybe it was only a coincidence and all of those, who I met, had a good day and that is why they were so kind, nice and  pleasant.

Dublin sightseeing

You can read about all the things I saw in Dublin in my itinerary. Generally I have to say I was a little bit disappointed by Dublin. When someone say England, Ireland, Scotland…. I have immediately this picture of old buildings, flowers, beautiful gardens, green grass, hedgerows, clean streets, old cars, tea, pubs, and I also imagine Scarlet – one of my favorite old movies, and her visit to Dublin. But in Dublin I do not know, I lacked that, there was not enough of that really old buildings.

dsc_0165

You know when you visit a city and you have this vibe, and feeling of excitement and you immediately love the city? Unfortunately I have not experienced this feeling. And the big minus of this city is also a lot of beggars. At least I was “lucky enough” to meet 4 or maybe even 5 of them and I had a lot of trouble to get rid of them.

Overall Feelings and Main Points

 • lack of old architecture in Dublin
 • great shopping
 • disappointment
 • small cities are clean
 • kind people
 • evergreen
 • good tea
 • friendly atmosphere

I want to visit Ireland again, not for sightseeing Dublin, that is not, for me, something I want to see again, but I would love to see more from the country, travel across the country for 1-2 weeks, to see all the beauties it has to offer, and I do believe there are lot of them across the country.

You do not travel if you are afraid of the unknown, you travel for the unknown, that reveals you with yourselft.

-Ella Maillart-


Či je lepšie bývať tu alebo tam je ťažká otázka. Každá krajina má svoje plusy a svoje mínusy. Všeobecne je ťažké povedať či je lepšie bývať v krajine kde máte leto takmer celý rok alebo v krajine kde je celoročne teplota okolo 10 stupňov celzia. Alebo je lepšie žiť v krajine kde sa vystriedajú všetky ročné obdobia? A sú ľudia ktorí povedia že najlepšia je krajina ktorá má chladné podnebie.

Ja napríklad milujem slnko a teplé počasie ale nie príliš horúce, takže mne by asi nevadilo žiť v krajine kde nesneží, ale na druhej strane, keď nad tým premýšľam, keď idem v zime na prechádzku lesom a všetko je zamrznuté a zasnežené je to naozaj krásny pohľad. Keďže nemám rada to príliš horúce počasie tak určite by som nechcela bývať v krajine kde bývajú horúce obdobia kde je viac ako 30 stupňov počas dlhej doby, mne stačí pár dni počas letnej dovolenky (aj to niekedy až moc).

Možno že nakoniec, v tomto smere, je moja krajina aj plusom. Máme zimu, máme krásnu jar, máme leto kde dokonca sem tam teplota je aj cez 30 stupňov Celzia ale strieda sa to s chladnejšími dňami okolo 20-25 stupňov, máme úžasnú teplú a pritom sviežu jeseň plnú farieb ktoré dokáže vytvoriť iba Pani Príroda.

Ale čo teda to Írsko?

Strávila som tam pár dni cez Vianoce a musím povedať že to nebolo úplne zlé vidieť krásne zelené trávniky, ale na druhej strane je tam hodne daždivo a to môže byť trošku frustrujúce. Sneh tam majú v zime naozaj len príležitostne ale podobne to majú aj s horúcimi letnými dňami.

Obe krajiny sa odlišujú samozrejme aj ďalšími vecami. Mzdami, nákladmi na bývanie, zdravotníctvom, vzdelávaním a tak ďalej. Táke rozdiely človek ale vie porovnať jedine keď v oboch žil dlhšie a nie len pár dní či týždňov.

Takže čo ten môj malý výlet? Samozrejme som si pripravila itinerár. Môžete sa pozrieť priamo na ten môj, tento som použila pre seba. Pár vecí som z neho vymazala a nechala tam prázdne miesta, ak plánujete výlet do Írska a chceli by ste itinerár použiť, samozrejme s Vašimi detailmi, môžete si ho stiahnuť tu. Tiež budem ale viac než rada, ak niekto bude chcieť moju pomoc s úpravou daného itinerára, rada to zdarma urobím, lebo ma takéto veci naozaj bavia.

Cesta do Írska

Z môjho malého mestečka na Kysuciach som išla autom do Bratislavy, kde som nasadla na lietadlo do Dublinu. V Dubline ma Anna, moja úžasná kamarátka, vyzdvihla a asi hodinu nám trvala cesta autom do Athy, to je kde Anna býva. Býva v maličkom domčeku na celkom tichej ulici.

Ubytovanie

Nejdem hodnotiť ubytovanie, lebo som nebývala v hoteli ako tomu bolo v mojich článkoch o Prahe alebo Amsterdame, ale u svojej kamarátky. Jej domček je malý dvojposchodový domček, pre mňa trošku stiesnený. Ja mám rada bungalovy (jednoposchodové) a trošku viac otvorené priestory ako napríklad kuchyňa spojená s obývačkou a veľké “francúzske okná”, veľa bielej a trošku šedej či prírodnej farby. Jej domček je ale veľmi príjemný aj keď to nie je úplne môj štýl, je príjemne domácky. A nesmierne sa mi páčila jej veľká béžová kuchynská linka a skvelý priestor na skladovanie pod schodmi.

Reštraurácie

Prevažne sme papali doma, okrem jedného razu. Boli sme na nákupoch v Kildare Village a tam sme si dali veľmi chutný obed. Bola to polievka z oranžovej šošovie (moja obľúbená) a k tomu sme mali vegetariánsku bagetu s grilovanou zeleninou, ktorá bola strašne chutná. Obsluha bola tiež super.

Uf, začínam byť trošku hladná ako o tom píšem. Predstavujem si totiž ten chrumkavý chlieb a úžasnú vôňu zeleniny, olivového oleja, mojich obľúbených sušených paradajok. OK musím ísť hneď aj na obed, koniec koncov je 12 hodín, čiže obedňajšia prestávka, budem pokračovať v písaní keď sa vrátim.

Athy

Athy je malé mestečko na juhozápadne okresu Kildare. Od Dublinu je vzdialené približke 70 km. Počet obyvateľov je cez 10 tisíc, mesto kde ja bývam má okolo 30 tisíc, ktorý žijú priamo v meste a plus sú tu okolité dediny ktoré viac menej predstavujú niečo ako predmestie.

Urobila som si po mestečku jednu peknú nedeľnú prechádzku a mala som veľmi dobrý pocit. Mesto je veľmi čisté, parky, ulice, každá záhradka a budova. Moje mesto je pomerne špinavé. A ľudia v ňom, ale to myslím platí na celé Írsko, sú veľmi milý. Možno by som to nemala hovoriť na základe troch dní, možno to bola len náhoda že všetci, ktorých som stretla mali len dobrý deň a preto boli taký milý a príjemný.

“Pochôdzkovanie” po Dubline

O tom čo som prešla a videla v Dubline si môžete prečítať v mojom itineráru. Všeobecne však musím povedať že ma Dublin sklamal. Keď niekto povie Anglicko, Írsko, Škótsko. ….vždy si predstavím staré budovy, kvety, krásne záhrady, zelené záhradu, živé ploty, čisté ulice, staré autá, čaj a krčmičky, a tiež si predstavím Skarlet – jeden z mojich najobľúbenejších starých filmov a jej návštevu do Dublina. Ale ja som toto všetko trošku v Dubline postrádala, nebola tam toho toľko ako som myslela.

Poznáte ten pocit, keď navštívite nejaké mesto a hneď cítite tie vybrácie a pocit vzrušenia a hneď si to mesto zamilujete? Nuž, ja som tento pocit v Dubline bohužiaľ nezažila. A veľké mínus boli žobráci. Teda aspoň ja som mala “to šťastie” že som tak na 4 či 5 naďabila a mala som problém sa ich zbaviť.

Celkové pocity a hlavné body

 • málo architekrúry v Dubline
 • skvelé nákupy
 • sklamanie
 • malé mestečká sú čistučké
 • milý ľudia
 • zeleň
 • dobrý čajík
 • priateľská atmosféra

Určite chcem Írsko znova navštíviť ale nie kvôli Dublinu, nie je to mesto do ktorého by som sa znova vracala, ale kvôli krajine, chcela by som tak zo dva týždne po nej cestovať a vidieť všetky krásy ktoré ponúka, lebo verím že Írsko má čo ponúknuť.

Necestujete ak sa bojíte neznámeho, cestujete kvôli tomu neznámemu aby Vám odhalilo Vás samých.

-Ella Maillart-

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.