10 Reasons to Use Pumpkin Seed Oil – Review / 10 Dôvodov prečo používať tekvicový olej – Recenzia

10 Reasons to Use Pumpkin Seed Oil – Review / 10 Dôvodov prečo používať tekvicový olej – Recenzia

What is Styrian Pumpkin Seed Oil?

Pumpkinseed oil as a culinary specialty from what used to be part of Austo-Hungarian Empire. It is made by pressing roasted, hulled pumpkin seeds. It has an intense nutty taste.

Who can use it?

If you want to use it on your skin, it can be used especially for acne prone skin, but also for those with inflammation and those who want to maintain youthful appearance.

With oils it is try-and-you-will-see situation. It will be beneficial to your skin because it is a natural product and has a lot of vitamins, the only thing that you never know is, if it will not irritate your skin or cause some breakouts.

Each skin is different and you have to try it. Because there are those with oily skin that will not have new breakouts with this oil but I also found cased with oily skin that had new breakouts from using oils.

For inner use, it is for those who want to boost immune system and generally it can improve health in different areas or you can use it only because it tastes so good.

Composition of Styrian Pumpkin Seed Oil?

It is rich in poly-unsaturaded fatty acids and also vitamin E, zinc as well an antioxidants.

Why to use it?

 1. helps with your immune system
 2. anti-diabetic effects
 3. provide benefits for heart and liver health
 4. helps with a restful sleep
 5. has anti-inflammatory benefits
 6. help fighting free radicals
 7. moisturize your skin and maintain a youthful appearance
 8. improve skin tone
 9. help wounds heal more rapidly
 10. fight acne and help with skin renewal

How to use it?

You can add it to your salads. Some people take 1 tablespoon of pumpkin seed oil every day.

For hair benefits you can prepare mask from apple, 1 egg and pumpkin seed oil. Blend half an apple (grated) with pumpkin seed oil and whisked egg.  Apply mixture on freshly washed ahir and leave in for at least 20 minutes before  rinsing our thoroughly.

When applying on your skin you can prepare mask from honey and pumpkin seed oil. Or you can use it daily mixing with other oils such as jojoba oil or rosehip oil for a daily serum that will suits your needs. Or you can use only pumpkin oil, only few drops in your palms and then apply on your face, the best time is to do this in the evening.

I now have 5 oils in my oily regiment and I am using them daily on my skin but only in the evening. I don´t have any strict plan how to use them, when or in what combination. One evening I put on my face rosehip with jojoba, another pumpkin. Someday I mix drop from each in my hands, someday only one of them. It depends how tired I am in the evening, sometimes I don´t have energy or mood to open each bottle and put a drop from each in my palm. Each one of them have a little bit different properties, different content so it is good to mix them and to alternate them. You can either prepare a mixture from all or you can do it like me, one day a little bit of that oil, another day a mixture of two or three and so on. I would prepare a mixture but I don´t have a spear bottle for that:).

In the next article I will introduce you to the amazing Jojoba oil, so stay tuned!

The beauty of a woman must be seen in her eyes, because that is the doorway to her heart, the place where love resides.

-Audrey Hepburn-

DSC_0059


Čo to je Tekvicový olej Styrian?

Olej z tekvicových semiačok je kulinárska špeciality z oblasti bývalého Rakúsko-Uhorska. Vyrába sa lisovaním pražených tekvicových jadierok. Ma intenzívnu orieškovú chuť.

Kto ho môže použiť?

Ak ho chcete použiť na pleť, tak je to hlavne pre aknóznu pleť so sklonom k začervenaniu a pre tých ktorý si chcú udržať mladistvý vzhľad.

S olejmi je to tak že treba skúsiť a uvidíte. Oleje sú prínosom pre pleť pretože sú to prírodné produkty plné vitamínov ale nikdy neviete či to pleť nepodráždi a nevzniknú Vám z nich vyrážky.

Každá pokožka je iná, treba to vyskúšať. Sú ľudia s mastnou pleťou ktorým olej nespôsobuje nové vyrážky ale našla som prípady ktorým áno.

Na vnútorné použitie je tekvicový olej dobrý pre tých ktorý chcú nabudiť svoj imunitný systém ale všeobecne je prínosom pre rôzne ďalšie zdravotné problémy alebo ho môžete používať jednoducho pretože dobre chutí.

Zloženie tekvicového oleja?

Je bohatý na poly-nenasýtené mastné kyseliny a vitamínu E, zinok a tiež antioxidanty.

Prečo ho používať?

 1. pomáha nabudiť imunitný systém,
 2. má anti-diabetický efekt,
 3. prináša benefity pre zdravé srdce a pečeň
 4. je prínosom pre pokojný spánok
 5. má proti-zápalové atribúty
 6. pomáha v boji proti voľným radikálom
 7. hydratuje pleť a napomáha pokožke udržať si mladistvý vzhľad
 8. zlepšuje tón pleti
 9. urýchľuje hojenie rán
 10. bojuje proti akné a napomáha pri obnove pleti

Ako ho používať?

Môžete ho pridať do šalátu alebo niektorý ľudia si dávajú jednu kávovú lyžičku každý deň.

Pre zdravé vlasy si môžete pripraviť masku z 1 jablka, 1 vajíčka a tekvicového oleja. Zmiešajte polovičku nastrúhaného jablka, lyžičku tekvicového oleja a jedno vajíčko. Zmes aplikujte na čerstvo umyté vlasy a nechajte pôsobiť 20 minút pred tým než ich dôkladne opláchnete.

Pri aplikácii na tvár si môžete pripraviť masku z medu a tekvicového oleja alebo môžete olej aplikovať denne v kombinácií s inými olejmi ako jojobový či šípkový ako denné sérum ktoré bude vyhovovať Vašim potrebám. Ale tiež ho môžete používať samostatne, len zopár kvapiek do dlaní a aplikovať len čistý tekvicový olej a to najlepšie večer.

Momentálne mám vo svojom “olejovom arzenále” 5 olejov ktoré používam na svoju pokožku denne a to len večer. Nemám žiaden striktný plán kedy ktorý olej používam či v akej kombinácií alebo množstve. Jeden večer si dám šípkový s jojobovým, iný večer len tekvicový. Niekedy si v dlaniach mixujem všetky, niekedy iba určité z nich, alebo iba jeden. Záleží to na tom aká som večer unavená, niekedy nemám energiu či náladu aby som otvárala všetky fľaštičky. Každý z olejov ktoré mám má trošku iné vlastnosti, iné zloženie takže je dobré vzájomne mixovať a striedať. Môžete si buď pripraviť zmes zo všetkých alebo to môžete robiť ako ja, jeden deň si dám trošku toho, druhý deň trošku iného, alebo zmes dvoch či troch. Aj by som si možno urobila jednu zmes zo všetkých ale nemám prázdnu fľaštičku na to:).

V ďalšom článku Vám predstavím skvelý jojobový olejček, takže ostaňte so mnou!

Krása ženy musí vyžarovať z jej očí, pretože oči sú brána do jej srdca, miesta kde sídli láska.

-Audrey Hepburn-

Follow:

2 Comments

  • June 24, 2016 / 6:51 am

   Thank you, that is so nice from you

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.