Sneakers and Pearls / Tenisky a Perly

Sneakers and Pearls / Tenisky a Perly

Recently I have realized that I am wearing around my neck especially pearls. I wear them at least 4 times a week. And it doesn´t matter if I wear casual outfit with sneakers (I wear especially casual outfits), or if I wear dress and ballerinas (I am not wearing ballerinas a lot, I used to wear them but I am shifting away from them, I will write more another time).

If you want to go for a casual look but a little bit different, fancy, luxurious and chick I think that this combination pearls and sneakers is perfect for you. Someone can say that pearls are for an elegant look. But I don´t think so. On the contrary I think that pearls will give the casual look more sophisticated feeling.

Let´s take a Carrie Bradshaw as an inspiration. She wear pearls even at home with her pyjamas.

So experiment more and try to combine pieces that you think can not go together. Maybe you will be pleasantly surprised with the results. Fashion is here, after all, for us to be creative, to do something different, to combine, to try, fail, try again, to have fun.

Let´s do that!

Combine some patterns, sneakers with skirt, blouse with sports shorts, combine some colors, go with hoodie and elegant trousers and many other different combinations and share it on Instagram with #puzzleyourlife so we can inspire each other.

Gray Big Star Sneakers for 30 EUR + Pearls for 20 EUR + High Waisted Black Jeans for 20 EUR from H&M + Black T-shirt with Lace for 10 EUR from H&M


 

Nedávno som si uvedomila, že nosím okolo svojho krku hlavne perly. Mám ich na sebe aspoň 4 krát do týždňa. A nezáleží na tom či mám ležérny outfit s teniskami (nosím hlavne ležérne outfity), alebo či mám šaty a baleríny (baleríny už ale moc nenosím, odkláňam sa od nich trošku iným smerom, viac napíšem nabudúce).

Ak chcete docieliť ležérny štýl ale trošku iný ako ostatný, vkusný, luxusný a šik, tak si myslím že  kombinácia tenisiek a perličiek je práve pre Vás. Niekto môže povedať že perly sú určené pre elegantný štýl. Ale ja si to nemyslím. Práve naopak, perly tomu ležérnemu outfitu dodajú sofistikovanejší vzhľad.

Veď si vezmime ako inšpiráciu Carrie Bradshaw. Tá nosí perly aj doma ku pyžamu.

Takže skúste viac experimentovať, kombinovať kúsky ktoré si myslíte že ku sebe nejdú. Možno nakoniec budete príjemne prekvapené nad výsledkom. Veď móda tu je, koniec koncov, pre nás aby sme boli kreatívny, aby sme sa odlíšili, kombinovali, skúšali, zlyhali, znova skúšali, aby sme sa zabavili.

Takže poďme sa do toho pustiť!

Nakombinujte vzory, tenisky so sukňou, blúzku a športové kraťasy, nakombinujte nejaké farby, alebo dajte mikinu a elegantné nohavice a množstvo iných odlišných kombinácii ktoré zdieľajte na Instagrame so štítkom #puzzleyourlife nech sa vzájomne inšpirujeme.

Follow:

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.