DIY Shabby Chic Furniture / Urob si sám Shabby Chic nábytok

DIY Shabby Chic Furniture / Urob si sám Shabby Chic nábytok

I love Shabby Chic furniture.

Generally in the area of furnishing I love especially white furniture, some new pieces, some in the style of shabby chic, especially wood but also some metals. I like to combine industrial pieces, and also some color especially yellow, petrol, pastels. I like the minimalist style but not so minimalist:). I am someone between a minimalist and clutter one. I don´t like a lot of things around me but I am not a 100% minimalist.

When I was buying furniture for my new apartment last year I bought a lot of basic wooden pieces only because I wanted to transfer them into shabby chic pieces in white color. I wanted some pieces that will be unique and the only way to ensure this, is to do them yourself. 

Currently I have this little stool in the hall, chairs and table in the kitchen, table top in the living room, shelf. For the table top and shelf I did not even buy the wood, I found some pieces of wood in our barn, so the shape is not perfect, but that´s why I love it. It is unique.

I researched a lot when I decided to paint the first piece of my furniture. It was three years ago while I was still living with my parents. Table and commode. I researched and researched how to paint  furniture and reach the “shabby chic” look, but then, as always, I done it my way. I am always like this. I read, research, get inspired but I am not able to follow some exact step by step guides.

If you like to follow step by step tutorials, you will be happy, this one is going to be easy. If you are like me and are not capable to stick to exact step by step, I think you will with this one anyway, because there are only 3 steps, so there is not a lot to follow anyway:).

Before we start you have to do two things.

First thing is to choose a wooden piece you want to “shabby-chic”. This guide is especially for pieces that are basic wooden pieces in light wood, with any or light top color (white, beige, gray), I don´t know how it would look on dark pieces but I think it would be awesome too. You can not actually mess up. Really. You can´t! I was afraid with the fist piece but there is no way to mess up with shabby chic at least according to my experience. You know why? Because it´s supposed to look shabby, and old, and should look like it was painted hundred times before that. SO THE MOST IMPORTANT THING IS TO REALIZE YOU CAN NOT MESS UP. When you realize this, it is so easy.

And second thing is to buy white top color for wood and some tools. I did not use any special primer and then top or anything. I used only one color. I bought it in our local shop, it is Slovakryl, color that can be thinned by water.  And some grinders (I use grinder sponge 100, it is very soft grinder and then some grinder paper) and brushes and maybe one smaller paint-roller will come in handy, depending on the finished look you want. If you want more smooth surface or if you like more “brush strokes” look.

And now let´s get to work:

  1. Clean the piece with a wet cloth first, then grind it with soft grinder, clean the dust with some broom and then  degrease with alcohol.
  2. Paint the piece. Yes just like that. Take the brush and there you go nice long strokes. Here is one tip I saw: When you  apply the paint with a brush, smooth the surface immediately with paint-roller if you want a more smooth surface, if you don’t want the brush strokes to be so visible. I saw it in this video, but I have not done it yet, I like the brush strokes surfaces.
  3. When it is dry, use the grinders to chip some parts of the color, especially the corners, but whenever you want to and feel like it.

You are done. If you want to go fancy, you can also use glaze on top. I don´t use it. I tried it on one table but I like the pieces to be more “rough” looking. I think they look older this way. And yes, of course it´s less work:).

You also can for example buy some gray color (it´s my favorite, but you can choose any other color). And you can use this color to paint for example some stripes on the furniture or other patterns. Just use adhesive tape or some stencils.

So good luck. Be a designers for a few minutes and make a unique piece for your home.


Milujem Shabby Chic nábytok.

Všeobecne čo sa týka zariaďovania bytu či domu tak milujem hlavne biely nábytok, nové kúsky kombinované so “shabby chic”, hlavne drevo ale aj kovy. Rada kombinujem kúsky, ktoré majú priemyselný nádych a aj nejakú tú farbu, hlavne žltú, petrolejovú a pastelové. Mám rada minimalistický štýl, ale nie tak úplne. Som niečo medzi minimalistom a zberateľom. Nemám rada okolo seba veľa vecí ale tiež sa nepovažujem za 100% minimalistu.

Keď som minulý rok nakupovala nábytok pre môj nový bytík, tak som nakúpila veľa kúskov v dreve, bez povrchovej úpravy iba preto aby som ich potom mohla premeniť na “shabby chic” štýl v bielej farbe. Chcela som kúsky ktoré budú jedinečné a jediný spôsob ako to zaistiť bolo urobiť si ich určitým spôsobom sama.

Momentálne mám tento malý stolček v chodbe, stoličky a stôl v kuchyni, dosku od stola v obývačke a poličku. Tú pracovnú dosku a poličku som ani nekupovala, našla som nejaké kúsky dreva v našej stodole na chalupe, ten tvar nie je perfektný ale práve preto tento kúsok tak milujem. Je jedinečný.

Veľa som prebádala internej predtým ako som sa rozhodla natrieť prvý kúsok nábytku. To bolo pred troma rokmi ešte keď som bývala u rodičoch. Bol to stôl a komoda. Hľadala som a hľadala návody, postupy ako natrieť nábytok a vytvoriť si ten “shabby chic” efekt, nakoniec som si to urobila po svojom. Vždy to tak robím, naštudujem si to, prečítam, preskúmam rôzne návody, ale len sa nimi inšpirujem, nie som schopná presne postupovať podľa nich krok za krokom.

Ak radi postupujete podľa návodov krok za krokom, tak budete celkom potešení pretože tento bude jednoduchý. Ak ste skôr ako ja, že nie ste schopný návody nasledovať, tak myslím že tento budete, lebo viac menej pozostáva len z 3 krokoch:).

Pred tým než začnete pracovať, budete potrebovať pár vecí.

Prvá vec je vybrať si kus nábytku ktorý chcete zmeniť na “shabby chic”. Môj postup je hlavne pre nábytok z bledého dreva (biele, béžové šedé) bez povrchovej úpravy alebo v bledých farbách, neviem ako by to fungovala v prípade tmavého dreva, ale podľa mňa aj s takým to bude super. Pravdou je, že to nemôžete pokaziť. Naozaj! Na začiatku som sa bála tiež, ale “shabby chic” sa podľa môjho názoru a skúsenosti pokaziť nedá. Veď koniec koncov výsledok má byť ošumelý, vyzerať staro, ako kúsok ktorý bol tak stokrát netrený, má byť poožgieraný. TAKŽE NAJDÔLEŽITEJŠIA VEC JE UVEDOMIŤ SI ŽE TO NEMÔŽETE POKAZIŤ. Keď si toto uvedomíte, tak je to naozaj jednoduché.

Druhá vec je kúpiť si bielu farbu na drevo a pár pomôcok. Nepoužila som žiadnu špeciálnu základnú farbu a potom vrchnú farbu. Použila som iba jeden typ a to Slovakryl, ktorý som kúpila u nás v malom obchodíku Farby a Laky, je to farba riediteľná vodou. Potom nejaké brusné papiere (ja používam jemnú brusnú hubku 100 a pár drsnejších brusných papierov), štetec a možno aj malinký valček, podľa toho aký výsledný efekt chcete. Ja som používala doteraz len štetec, ale ak by ste nechceli aby boli viditeľné ťahy štetcom a chcete docieliť skôr taký hladký výsledný povrch tak použijete najprv štetec a hneď ten kúsok prejdete valčekom.

Takže hor sa do práce:

  1. Umyte nábytok s mokrou handričkou, celý jemne prebrúste jemným brusným papierom, ja používam brusnú hubku 100, oprášte metličkou a potom odmastite s alkoholom.
  2. Namaľujte nábytok. Áno len tak. Zoberte štetec a poďme do toho, pekné dlhé ťahy. Tu je tip ktorý som videla: Hneď ako farbu nanesiete štetcom prejdite ju ešte valčekom. Pozrite si toto video, ktoré som objavila. Ja som to tak ešte neskúšala, mám rada ten výsledný efekt po štetci.
  3. Keď farba zaschne tak zoberiete brusný papier a obrúste hlavne  rohy, alebo aj celý kúsok tu a tam rôzne prebrúste aby vyzeral staro a ošumelo.

A máte hotovo. Ak by ste chceli môžete to ešte pretrieť lakom. Ja to nerobím. Skúsila som to na jednom kúsku ale radšej to mám keď tie kúsky vyzerajú “drsné”. Vyzerajú tak staršie keď už nemajú žiaden lak na sebe. A samozrejme to nedávam aj preto, lebo je to menej práce:).

Taktiež si môžete kúpiť napríklad sivú farbu (moja obľúbená preto zrovna tú) a môžete si nábytok ešte pomaľovať pásikmi či inými vzormi. Použite na to pásku alebo nejakú inú šablonu.

 Takže veľa šťastia. Buďte aspoň na pár chvíľ dizajnérom a vytvorte si pre svoj domov jedinečný kúsok. 

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.