Apple Honey Cake / Medový jablkový koláč

Apple Honey Cake / Medový jablkový koláč

A friend of mine send me some recipes from a great book. In this book, there are healthy recipes that are easy and quickly to prepare and I will share with you these recipes after I try them.

Here is the first one. I tried this first, because I was in a mood for something sweet yesterday, because I love apple pies and cakes and because when I read the recipe it sounded very easy. And it is easy.

Ingredients:

 • 1 and 1/3 cup of spelt flour
 • 6 eggs
 • 1/2 cup of milk
 • 2 big spoons of honey
 • 1 spoon of baking powder
 • 1 spoon of butter
 • 2 apples (I used 1 apple and 1 pear, but next time I am going to make this cake I will use two apples and two pears because I felt that there was not enough of the fruits, also I thing this cake would be great with combination of raspberries and blueberries instead of the apples and pears, or combination of strawberries and peaches)
 • 2 spoons of cinnamon (I mixed it with two spoons of brown sugar)
 • walnuts (or other nuts, or some mixture of nuts, whatever you like)

Instructions:

 1. Separate the yolks from the whites.
 2. Add 1 spoon of honey, baking powder and butter into the yolks and mix.
 3. The consistency of the mixture depends on the type of the spelt flour. If the mixture is too thick add the milk. I for example added the milk because it was thick and it should not be thick. The consistency of the dough should be fluid. Not too much, but you should easily pour it into the baking form.
 4. Beat the whites into snow and slowly add into the mixture. I always add a pinch of salt so that the snow is really thick.
 5. Cut the fruits into thin slices.
 6. Grease the form with butter and flour so that the dough don´t stick to the form.
 7. Pour half of the dough into the form and add one layer of sliced fruits, sprinkle with cinnamon (I also added a little bit of brown sugar) and pour the rest of the dough. My note: This step I am going to change next time. I will pour only 1/3 of the dough add the fruits than another 1/3 of the dough than another layer of fruits and then rest of the dough. 
 8. Put it into pre-heated oven for 170 degrees Celsius for 15 minutes. After 15 minutes spread honey on top of the cake (I heated the honey in microwave for few seconds so it was easy to spread). Sprinkle with walnuts or almonds or a mixture of them. Bake another 10-15 minutes until its golden brown on top. You can make sure it is baked with a wooden stick. Just prod the dough with a wooden toothpick, the dough will not stick to it if it is baked.

I love to serve it home made cream.


Moja kamarátka mi poslala zopár receptov zo skvelej knihy. V tejto knihe sú zdravé recepty, ktoré sú jednoduché a rýchle na prípravu a chcem s Vami zdieľať tie ktoré vyskúšam.

Tu je prvý z nich. Vyskúšala som tento ako prvý, lebo som včera mala chuť na niečo sladké a pretože milujem koláče kde sú jablká a tento recept znel jednoducho a skutočne jednoduchý aj je.

Ingrediencie:

 • 1 a 1/3  hrnčeku špaldovej múky
 • 6 vajíčok
 • 1/2 pohára mlieka
 • 2 veľké lyžičky medu
 • 1 lyžicu prášku do pečiva
 • 1 lyžičku medu
 • 2 jablká (použila som 1 jablko a 1 hrušku, ale nabudúce dám 2 jablká a 2 hrušky, lebo som mala pocit, že tam je málo ovocia, tak isto si myslím že tento koláč bude skvelý s kombináciou čučoriedok a malín miesto jablka a hrušky alebo s kombináciou jahôd a broskýň
 • 2 lyžice škorice (zmiešala som ju s dvoma lyžičkami hnedého cukru)
 • vlašské orechy (alebo iné orechy, alebo zmes rôznych orechov, akékoľvek máte radi)

Postup:

 1. Oddeľte bielky a žĺtky
 2. Pridajte 1 lyžicu medu, prášok na pečenie a maslo a dobre premiešajte
 3. Konzistencia zmesi bude rôzna, závisí to od typu špaldovej múky. Ak je zmes príliš tuhá pridajte mlieko. Napríklad v mojom prípade som mlieko pridala, pretože cesto bolo skutočne hutné a to nemá byť. Jeho konzistencia má byť tekutá. Nie príliš tekutá, ale tak aby ste ho ľahko vyliali do formy na pečenie.
 4. Z bielok si vyšľahajte sneh. Vždy pridávam štipku soli aby sneh dobre stuhol.
 5. Ovocie nakrájajte na tenké kúsky
 6. Vymastite plech a vysypte múkou aby sa cesto nelepilo.
 7. Vylejte polovicu cesta do formy na pečenie pridajte jednu vrstvu plátkov ovocia, posypte škoricou a zalejte zbytkom cesta. Moja poznámka: Tento krok nabudúce zmením. Nalejem 1/3 cestu pridám ovocie potom ďalšiu tretinu cesta a znova vrstvu ovocia a potom zbytok cesta.
 8. Vložte koláč do predhriatej rúry na 170 stupňov na 15 minút. Po 15 minútach potrite vrch koláča medom (Predtým som si med trošku zohriala v mikrovlnke aby sa lepšie nanášal). Posypte nasekanými vlašskými orechmi alebo mandľami, alebo ich mixom. Pečte ďalších 10-15 minút dokiaľ vrch koláča nie je zlato-hnedý. Môžete sa uistiť že je koláč upečený tým že do cesta pichnete drevenou špajľou či špáradielkom. Koláč sa nesmie na špajľu lepiť ak je dobre upečený. 

Najradšej ho servírujem s domácou šľahačkou.

Uložiť

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.